Реформа «вторинки»: як працює Дніпровська клінічна лікарня №4 (Фото)

Дніпровська клінічна лікарня №4 відома і в місті, і в області, і в Запоріжжі, і на Луганщині та Донеччині. У цьому закладі є дві найважливіші для пацієнтів речі: людське ставлення та професійні медики. Із 1 квітня 2020 року в лікарні запрацювала реформа «вторинки» і чимало важливих медичних послуг тепер надають безкоштовно. Що ж саме змінилося у закладі? Яке нове обладнання встановлено, які пере­ваги відчувають лікарі та пацієнти? Про це запитуємо у медичного директора з лікувально-діагностичної роботи КПП «Міська клінічна лікарня № 4» Наталії Бут.

– Пані Наталіє, як заклад готувався до реформи «вторинки»?

– Ми уважно вивчали нові правила, аналізували, що потрібно покращити в лікарні, щоб підписати максимальну кількість договорів із Національною службою здоров’я України (НСЗУ) щодо пакетів медичних послуг. Потрібно було відповідати вимогам НСЗУ і щодо кваліфікації кадрів, і щодо наявності обладнання.

Отримали ліценцію на нові для нас спеціальності – фізичну та реабілітаційну медицину, ерготерапію, нейрохірургію, гастроентерологію та інші. Відділення фізіотерапії реорганізували в реабілітаційну службу. Нині це потужна команда з реабілітації. Ми виконали серйозну перебудову, люди (які раніше робили інгаляції, масаж, накладали озокерит тощо) опанували нові компетенції, навчилися працювати за сучасними протоколами.

Покращили матеріально-технічну базу, оновили обладнання (апарати ультра­звукового дослідження, операційні столи, відеогастроскоп, концентратори кисню, дефібрилятор і багато-багато іншого). Підійшли до реформи «вторинки» максимально ретельно – із 27 можливих пакетів уклали угоди на 17.

Підготовка тривала рік, це була щоденна праця, але вона того варта.

Нині у нас функціонують 33 відділення, є 745 ліжко-місць, терапевтичний та хірургічний стаціонари, відділення онкологічного профілю, потужна лабораторна служба, консультативно-діагностичне відділення, а також патологоанатомічне відділення, в якому виконують усі види біопсії, цитології, імуногістохімії, дослідження з молекулярної генетики тощо.

– Які з пакетів для вас найважливіші?

– Це, зокрема, стаціонарна допомога в разі гост­рого мозкового інсульту. Відділення неврології ми перевели працювати в ургентний режим, до­укомплектували 4,75 ставки лікарів-неврологів, «довчили» молодь, допомогли підвищити кваліфікацію досвідченим медикам. У підсумку, повністю сформували ургентно-неврологічну службу, закупили препарати для пацієнтів із гострими мозковими інсультами. Став у нагоді і наш потужний комп’ютерний томограф.

Дуже важливими для нас та наших пацієнтів є й так звані високовартісні пакети – онкології та променевої терапії (інакше кажучи, ми надаємо хіміотерапевтичне та радіологічне лікування). У нас діє єдиний у Дніпрі центр лікування гострих отруєнь, гематологічне відділення, хірургічний торакальний центр онкопрофілю, хірургічний проктологічний центр онкопрофілю, терапевтичне з кардіологічними ліжками відділення, відділення гемодіалізної та еферентної терапії, професійних захворювань та інші. У консультативно-діагностичному відділенні надають амбулаторну допомогу 52 лікарі, зокрема, це гематологи, онкологи, онкохірурги, ендокринолог, уролог, кардіолог. Щоденно до 20-ї години вечора ці фахівці оглядають пацієнтів і призначають їм діагностичне обстеження та амбулаторне лікування.

Торік ми пролікували близько 14 тисяч пацієнтів онкологічного профілю. Цього року, очевидно, буде трохи менше, бо не всі пацієнти мали можливість доїхати до нас у зв’язку з карантинними обмеженнями.

Радіологічне лікування у нас проходять пацієнти з діагнозами раку щитовидної залози, метастатичними ураженнями опорно-рухового апарату. Це високовартісне лікування, оплатити його повністю людині складно.

Важливими для нас є й два реабілітаційних пакети. До речі, вимоги щодо реабілітації є майже в кожному пакеті медичних послуг. Фахівці стежать, щоб пацієнт не залишався без руху, команда реабілітологів і фізичних терапевтів працює з ним із першого ж дня госпіталізації до відділень хірургічного, терапевтичного профілів.

– Для надання таких послуг і роботи на новому обладнанні потрібна висока кваліфікація. Як вирішуєте це питання?

– Наші фахівці постійно навчаються, підвищують свою кваліфікацію. Лікар-рефлексотерапевт, наприклад, про­йшов курси спеціалізації та отримав кваліфікацію лікаря з фізичної та реабілітаційної медицини. Судинний хірург додатково отримав спеціалізацію реабілітолога, який може працювати у відділенні судинної хірургії і на базі денного стаціонару. Вдосконалюють свою кваліфікацію неврологи, травматологи, інші фахівці. Завдяки роботі «вторинки» наші лікарі отримали чудову нагоду підвищити свою кваліфікацію, стали справжніми профі.

– Які зміни в роботі закладу відчули пацієнти ?

– Найважливіша зміна – відсутність списків ліків, які потрібно купити. Якщо раніше за субвенцією ми отримували 6 – 10 – 17 гривень на ліжко-місце, то сьогодні пацієнт хірургічного профілю, наприклад, може отримати ліків на 500 – 600 гривень (нехай це не покриває сто відсотків потреб, але більшу частину ми все ж забезпечуємо).

Пацієнти терапевтичного профілю отримують ліків на 300 – 400 гривень, зазвичай цього вистачає для повноцінного лікування і більше не треба бігти до аптеки за шприцами, фізрозчинами, антибіотиками тощо.

Із травня наш рес­піраторний центр у Новокодацькому районі міста приймає хворих із пневмоніями і з підозрою на коронавірус. І всі (!) пацієнти отримують лікування винятково за державні кошти.

– А як щодо зарплат лікарів?

– Оскільки бюджет закладу, порівняно з минулим роком, збільшився на 300 відсотків, то з 1 квітня наші лікарі отримують премії в розмірі ста відсотків окладу (а деякі фахівці – двісті й триста відсотків). Якщо лікар «веде» більше пацієнтів, докладає зусиль, надає допомогу за кількома «пакетами» – він і отримує за це додаткові кошти.

Завдяки реформі «вторинки» наші працівники стали отримувати суттєво більше. Медична сестра, наприклад, отримує 9 – 12 тисяч (раніше – близько чотирьох), завідувачка відділення терапії – 15 – 16 тисяч (раніше близько п’яти). Це хороша мотивація до професійного зрос­тання.

– До вас можуть звертатися пацієнти з інших міст, районів та областей?

– Так, ми надаємо допомогу громадянам України з будь-якого населеного пункту. До речі, тридцять відсотків наших пацієнтів не з Дніпра. До гематології чи центру лікування гострих отруєнь, наприклад, приїжджають з усієї області, на променеву терапію до відділення радіології та хіміотерапевтичного – з усієї України. Дуже багато хворих із Донецької та Луганської областей. Приймаємо всіх.

Для того щоб отримати безоплатне лікування, потрібно взяти направлення у сімейного лікаря (в ургентних станах, які загрожують життю, пацієнта привозить «швидка»). Але можна приїжджати і з паперовим направленням, щоб отримати послуги за чітким і прозорим кошторисом.

– Чи приходить до вас на роботу молодь?

– Так, постійно. У нас працюють вісім клінічних кафедр Дніпров­ської медичної академії, запрошуємо студентів працювати медичними сестрами та братами. Також тут є інтернатура з усіх терапевтичних напрямів, хірургії, стоматології, урології, анестезіології, онкології. Найкращих інтернів запрошуємо на роботу. Раді, що маємо чим мотивувати молодь, – і фінансово, і щодо подальшого професійного розвитку. Цього року, наприклад, я випустила
5 інтернів-терапевтів, і всі вони прийшли до нас працювати.

– Яким ви хотіли б бачити заклад через рік-два? Що хочете здійснити?

– У планах – розвиток ортопедії, травматології, онкологічної ортопедії.

На 2021 рік ми маємо дуже амбітну ідею – стати опорною лікарнею. Для цього мусимо модернізувати приймальне відділення. Це буде форпост нашої лікарні з сучасними оглядовими, ангіографом, МРТ, який працюватиме 24 години сім днів на тиждень. Відділення стане як із серіалів про невідкладну швидку допомогу і навіть краще (сміється).

Мрію, щоб наступного року запрацювало в повному обсязі ангіографо-рентгенологічне відділення, ендоваскулярна лабораторія. Потенціал у лікарні дуже великий. Упевнена, що за впертої та наполегливої роботи команди все вдасться.

Світлана ГАЛАТА