Сезон грипу розпочався: як уберегтися від небезпечної хвороби
Сезон захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції розпочався у жовтні та триватиме до травня наступного року. В цей період значно зростає ризик заразитися недугою. Які симптоми потребують госпіталізації та як не захворіти на грип – у наших порадах.
СИМПТОМИ НЕДУГИ
Сімейний лікар Сергій Олексієнко зазначає : «Грип – це серйозне високозаразне вірусне захворювання, яке може спричинити тяжкі ускладнення, госпіталізацію та навіть смерть. Важливо знати, які симптоми потребують негайної допомоги, а також, як правильно профілактувати грип».
Зазвичай симптоми грипу з’являються раптово. Найчастіше це: різке підвищення температури тіла (більше 38°С), головний біль, ломота у м’язах, першіння у горлі, кашель, нежить.
«Якщо стан хворого погіршується, з’являються такі симптоми, як посиніння шкіри, ускладнене дихання, висока температура, яка не спадає упродовж тривалого часу, багаторазове блювання або сильний біль у грудях – це ознаки, що потребують негайної госпіталізації. Викликайте «швидку» чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні», – додає лікар.
Ці симптоми грипу ігнорувати ні в якому разі не можна. Продовжувати лікування вдома дуже небезпечно, оскільки затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.
ЯК НЕ ЗАХВОРІТИ
Найефективніший спосіб профілактики грипу – вакцинація. Оптимальний час введення вакцини – початок осені (вересень-жовтень). Водночас щеплення рекомендують робити і в більш пізні терміни – впродовж усього сезону грипу. Всупереч поширеному міфу, вакцинація не послаблює, а посилює здатність організму протистояти хворобі. Імунітет після введення вакцини формується через 7-14 днів.
ЩЕПЛЕННЯ НАСАМПЕРЕД
Усі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, що належать до груп ризику. Для них недуга має найбільшу небезпеку, а вчасна профілактика здатна врятувати життя.
Сімейний лікар Олексієнко також наголошує: «Вакцинація особливо важлива для груп ризику – літніх людей, дітей, вагітних жінок та пацієнтів із хронічними захворюваннями. Вчасна профілактика може врятувати життя, адже ці групи найчастіше стикаються з тяжким перебігом хвороби».
Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво знижує їхні шанси одужати без небезпечних ускладнень, а часто – і вижити.
Крім того, існують професійні групи ризику: медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.
Ці люди не мають жодної можливості уникнути перебування поряд із хворими, тому для них усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу обов’язкові.
КОРИСНІ ЗВИЧКИ
Хоча найкращий спосіб уберегтися від сезонного грипу – щорічна вакцинація, деякі прості правила допоможуть уникнути хвороби.
1. «Захворів – сиди вдома». Візьміть лікарняний. Грип швидко передається, тому так званий «трудовий героїзм» (коли ви хворі йдете на роботу) лише сприятиме поширенню інфекції.
2. Уникайте близького контакту з хворим. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, в яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб уберегти їх від хвороби.
3. Прикривайте ніс та рот. Під час кашлю та чхання грип поширюється особливо швидко. Прикрийте серветкою рот та ніс – це знизить імовірність передачі інфекції іншим.
4. Мийте руки. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
5. Намагайтеся не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя , ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.
6. Провітрюйте та дезинфікуйте приміщення. Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте та дезинфікуйте поверхні, до яких часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.
7. Привчіть себе до корисних звичок. Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.
Сезон грипу триває довго, але ви можете знизити ризик захворіти, дотримуючись простих профілактичних заходів та своєчасно вакцинувавшись. Не зволікайте із зверненням до лікаря за перших симптомів захворювання, адже своєчасне лікування здатне запобігти серйозним ускладненням і врятувати життя.
ПІДГОТУВАВ ОЛЕКСІЙ КОВАЛЬЧУК,
фото з відкритих джерел