Що відомо про новий штам «Омікрон» та хто в зоні ризику
В Україні вже зафіксували перші випадки захворювань на «Омікрон». З кожним днем лікарі все більше реєструють хворих новою «версією» вірусу.
Поки що найбільше недужих виявлено у столиці.
ХВОРОБА «ПОМОЛОДШАЛА»
Уперше зараження мутованим видом коронавірусу «Омікрон» було зафіксовано наприкінці листопада 2021 року в Африці. Та вже за місяць у столиці України виявлено перший офіційний випадок захворювання на новий вид ковіду.
Зараз у світі тривають дослідження та вивчення «Омікрону». За попередніми результатами наукових досліджень, він заразніший, ніж «Дельта», та більш «молодший» – це означає, що у молодих людей, які мали менший ризик підхопити інші мутації коронавірусу, тепер шанси захворіти збільшились у кілька разів. Раніше середній вік хворих на «Дельту» складав 38 років, а на «Омікрон» – 30.
За дослідженнями лікарів, частіше новим штамом коронавірусу люди інфікуються в домашньому колі, аніж на роботі чи під час якихось заходів. Як зазначили в Міністерстві охорони здоров’я, «Омікрон» має менший інкубаційний період, порівняно з іншими видами коронавірусу.
Перші симптоми з’являються вже за три доби. Зокрема, це нежить, ломота в тілі, висока температура, головний біль, кашель, втрата або зміна відчуття смаку чи нюху, а також біль у горлі. Попередньо доведено, що «Омікроном» можна заразитись декілька раз. Вірогідність реінфекції складає 13%.
МЕНШИЙ РИЗИК
Та є і хороші новини. Медики запевняють, що людина, яка не має хронічних захворювань, «Омікрон» переносить значно легше, ніж «Дельту», а попередні дані засвідчують про зниження ризику госпіталізацій серед інфікованих новим видом коронавірусу. Тобто, можна вважати, що «Омікрон» заразніший, але легше переноситься людьми.
Порівняно зі штамом «Дельта», випадки захворювання на «Омікрон» мають на 15-20% менший ризик будь-якої госпіталізації та на 41% менший ризик госпіталізації з перебуванням упродовж 1 або більше ночей у лікарні. Також наявні дані про те, що ризик скеровування недужих у відділення екстреної допомоги чи госпіталізація для «Омікрону» значно менший, ніж для «Дельти».
У пресслужбі МОЗ зазначають, що менше потребують госпіталізації передусім ті, хто був щеплений проти коронавірусу. Від «Омікрону» не існує вакцини, але та, що нині є на ринку, здатна захистити людей на 86% за умови введення бустерної дози. Вакцинація не захищає від хвороби на 100%, але значно полегшує перебіг недуги, якщо людина все ж таки захворіла.
Щеплення потрібно для того, аби в разі потрапляння незнайомого вірусу в організм імунна система знала, як потрібно боротися вже з першого дня захворювання. Якщо людина вже перехворіла на коронавірус та має імунітет, то, як стверджують лікарі, він може її захистити, але додатково потрібно також вакцинуватись – для максимального зменшення ризиків занедужати знову.
Правильне носіння масок, дотримання дистанції та регулярне миття рук, як і раніше, залишаються ефективними та простими заходами, щоб уберегтися від інфікування будь-яким штамом.
Тамара Бєлкіна
фото: з відкритих джерел