Що відомо про новий штам «Омікрон» та хто в зоні ризику

В Україні вже зафіксували перші випадки захворювань на «Омікрон». З кожним днем лікарі все більше реєструють хворих новою «версією» вірусу.

Поки що найбільше недужих виявлено у столиці.

ХВОРОБА «ПОМОЛОДШАЛА»

Уперше зараження мутованим видом коронавірусу «Омікрон» було зафіксовано наприкінці листопада 2021 року в Африці. Та вже за місяць у столиці України виявлено перший офіційний випадок захворювання на новий вид ковіду.

Зараз у світі тривають дослідження та вивчення «Омікрону». За попередніми результатами наукових досліджень, він заразніший, ніж «Дельта», та більш «молодший» — це означає, що у молодих людей, які мали менший ризик підхопити інші мутації коронавірусу, тепер шанси захворіти збільшились у кілька разів. Раніше середній вік хворих на «Дельту» складав 38 років, а на «Омікрон» — 30.

За дослідженнями лікарів, частіше новим штамом коронавірусу люди інфікуються в домашньому колі, аніж на роботі чи під час якихось заходів. Як зазначили в Міністерстві охорони здоров’я, «Омікрон» має менший інкубаційний період, порівняно з іншими видами коронавірусу.

Перші симптоми з’являються вже за три доби. Зокрема, це нежить, ломота в тілі, висока температура, головний біль, кашель, втрата або зміна відчуття смаку чи нюху, а також біль у горлі. Попередньо доведено, що «Омікроном» можна заразитись декілька раз. Вірогідність реінфекції складає 13%.

МЕНШИЙ РИЗИК

Та є і хороші новини. Медики запевняють, що людина, яка не має хронічних захворювань, «Омікрон» переносить значно легше, ніж «Дельту», а попередні дані засвідчують про зниження ризику госпіталізацій серед інфікованих новим видом коронавірусу. Тобто, можна вважати, що «Омікрон» заразніший, але легше пере­носиться людьми.

Порівняно зі штамом «Дельта», випадки захворювання на «Омікрон» мають на 15-20% менший ризик будь-якої гос­піталізації та на 41% менший ризик госпіталізації з пере­буванням упродовж 1 або більше ночей у лікарні. Також наявні дані про те, що ризик скеровування недужих у відділення екстреної допомоги чи госпіталізація для «Омікрону» значно менший, ніж для «Дельти».

У пресслужбі МОЗ зазначають, що менше потребують госпіталізації передусім ті, хто був щеплений проти коронавірусу. Від «Омікрону» не існує вакцини, але та, що нині є на ринку, здатна захистити людей на 86% за умови введення бустерної дози. Вакцинація не захищає від хвороби на 100%, але значно полегшує перебіг недуги, якщо людина все ж таки захворіла.

Щеплення потрібно для того, аби в разі потрапляння незнайомого вірусу в організм імунна система знала, як потрібно боротися вже з першого дня захворювання. Якщо людина вже перехворіла на коронавірус та має імунітет, то, як стверджують лікарі, він може її захистити, але додатково потрібно також вакцинуватись — для максимального зменшення ризиків занедужати знову.

Правильне носіння масок, дотримання дистанції та регулярне миття рук, як і раніше, залишаються ефективними та простими заходами, щоб уберегтися від інфікування будь-яким штамом.

Тамара Бєлкіна
фото: з відкритих джерел