Символ року: щур закликає шанувати родину

Наближається Новий рік, що мине під знаком Білого щура. Яким буде цей рік, чим відзначиться? Певно, матиме яскраві риси розважливого звірка, який не тільки здатний здивувати людину вертким розумом і хитрощами, але й демонструє унікальні таланти. Загалом ця тваринка дуже товариська, рухлива, чутлива, весела та досить допитлива. Про характер щурів, про їхні якості «Вістям» цікаво розповіла професійний щуровод із Дніпра Анастасія Маценко.

ВУСАНЯ СЛІД ПОВАЖАТИ

– Настю, напередодні Нового року люди все частіше згадують про щурів, бо ж вони – символ свята. Сьогодні популярні цукерки, ляльки, статуетки у вигляді цих тваринок. Як гадаєте, можливо, краще подарувати справжнього гризуна?

– У жодному разі не даруйте щура людині, не готовій до такого сюрпризу. Нині, напередодні прийдешнього року, серед справжніх щуроводів триває роз’яснювальна кампанія: «Щур – не дарунок!» Вважаємо, що ця тваринка не має бути ні іграшкою, ні сувеніром. Це – жива істота. Її треба любити, тримати в належних умовах. Не у вузькій клітці, а об’ємній. Щур дуже рухливий, немаленький (400-700 грамів) за розмірами й потребує простору для існування.

У мене, наприклад, п’ять самців жили у вольєрі, розміром два метри на 1, 9 м. Але навіть у великій клітці гризуни не всидять цілісінький день. Треба бодай увечері їх випускати, щоб походили по будинку чи квартирі. Це активна тваринка, що усім цікавиться, досліджує. Але найдієвіша вона у нічний час, на що також потрібно зважати.

– Побутує думка, що щурам майже не потрібен догляд, тому тримати у себе гризуна може будь-хто…

– Це абсолютна помилка. Бо навіть декоративний щур потребує постійного спілкування з людиною. А ще обов’язково потрібно тримати щурів парами, причому однієї статі. Бо вони розмножуються кожні три тижні – кількістю посліду до 15 осіб. Самці вигодувати таку чисельність щурят дуже важко. Тож згодом виникає запитання: куди подіти усіх цих малюків. Загалом, за умов цивілізованого щуроводства, одна самка має народжувати не більш ніж два рази за життя, а краще – один.

– Чому радять утримувати не менш як дві особини?

– Бо щур потребує спілкування із собі подібними. Ті, хто вже не один рік захоплюються цими тваринками, можуть утримувати і три, і п’ять, і навіть вісім щурів. Наголошую, однієї статі! І це нормальна кількість. Бо ж коли ви маєте 5 тваринок, то можете спостерігати за їхньою складною соціальною ієрархією, багатогранними відносинами між собою. Ви бачите, хто з ким товаришує, ворогує… Це дуже цікаво.

– Подейкують, що щури – такі собі екстрасенси. Передбачають події. А ще вони добре відчувають енергетику людини, її настрій…

– Так. Вони сприймають багато інформації телепатично. Трапляються випадки, коли передчасно відчувають поганий настрій людини й ніби попереджають. Також «чують» злість, роздратування… Навіть якщо цього не видаєте. Крім того, щури добре реагують на звуки, власне ім’я тощо.

– Тобто щурі дещо схожі на людей.

– Так, у них існує добре сформоване суспільство. Якщо утримуватимете більше, ніж три тварини, побачите, що з’явиться вожак зграї. Коли ж головний щур помирає, то його наступником необов’язково стає найстарший чи найбільший щур. Усе, як у людей! Тому й багато любителів тварин розводить цих гризунів.

ЛЮБОВ ДО ГОСПОДАРЯ

– Як щури сприймають господаря?

– Як члена своєї зграї. Тож часто буває, що доводиться брати «важелі керівництва» й наводити лад у «щурячому суспільстві». Наприклад, декого із самців, які вважають себе домінуючими та занадто бешкетують, – приструнити за законами «щурячого світу». Та у жодному випадку не бити. Якщо тварину перевернути на спину й трохи потримати у такому положенні – це буде певним покаранням, навіть приниженням. Але робити так потрібно лише за умов провини гризуна, а не для розваги.

– Чи можна тримати щура в квартирі з іншими тваринами?

– Це все дуже індивідуально. Є щури, які панічно бояться котів. У нас були випадки, коли, навпаки, кіт лякався щурів. Бувають собаки, що мають міцні мисливські гени й можуть атакувати гризунів. Але у моїх знайомих є пес, який просто обожнює цих тварин. Він їх облизує, грається з ними. Так, в Одесі є щуровод, у якого пітбуль гарно уживається зі щурами. Проте завжди треба бути готовим до певної ситуації, до «родинних війн» між тваринками (посміхається).

– Дехто з людей упереджено ставиться до щурів, вважаючи їх не дуже безпечними тваринами, брудними.

– Так, люди вважають, що щури є рознощиками хвороб. Це зовсім не так, особливо якщо йдеться про декоративних. Щури, навпаки, страждають від людського впливу. Декоративний щур виведений із «лабораторного», який на генетичному рівні має проблеми зі здоров’ям. Гризуни часто самі хворіють: онкологічними захворюваннями, мають проблеми з легенями, серцем. Тому рекомендовано стерилізувати самок. Також люди думають, що щури – агресивні. Але це теж неправда. Тваринка стає злою, коли її «заженуть у кут».

– Де в Дніпрі краще придбати щура, щоб не принести додому «кота у мішку»?

– Не раджу купувати щурів у крамницях чи «з рук у бабусь». Краще брати через спільноту щурозаводчиків. В Україні є офіційний форум, який присвячений щурам та тим, хто полюбляє цих тваринок. Він має назву «Крысье место». Там можна не тільки знайти тваринку, але й довідатися про її родовід й отримати консультацію щодо утримання. Чому краще придбати щура у щурозаводчика? Бо тоді 100% ймовірності, що ви отримаєте гарну, здорову, спокійну тваринку й знатимете усе про її характер, родовід та з якого вона розплідника.

КУЧЕРЯВІ ТА ЛИСІ

– Декоративні щурі можуть різнитися окрасом тощо. Які найпопулярніші нині?

– Щурі не мають пород, як інші домашні тварини, відрізняються між собою лише за типом шерсті та видом вух. Бувають щурі звичайні, гладкошерсті, щурі з кучерявим волоссям та лисі. Але нині останні – заборонені для розведення через їхнє слабке здоров’я. Зараз розводять щурів із шерстю, яка може бути майже непомітною.

– Як можна привітати щура з Новим роком?

– Якщо говоримо про подарунки, то щур – така тваринка, яка понад усе любить домашній затишок. Тож найкращим подарунком буде невеличкий будиночок, а також гарний друг поруч та любов і увага господаря.

– Якщо охарактеризувати 2020-й, зважаючи на характер щурів, яким бачите прийдешній рік?

– Цей рік точно не видасться нудним. Він буде сповнений великою кількістю знайомств, відрізнятиметься яскравим бажанням пізнати усе навкруги. В основі усього – взаємодія між людьми. І все ж час промайне дуже швидко, як і життя щура. Тому цю тварину не треба обмежувати в її потребі пізнавати Світ, у прагненні свободи. Як і людей. Також для 2020 року най­вища цінність – любов та родинний затишок.

АНФІСА БУКРЕЄВА-СТЕФКО,
ФОТО АВТОРА