Сьогодні в Україні відзначається День пам’яті та примирення

8 та 9 травня в Україні, так само як у світі, відзначаються Дні пам’яті та примирення. У далекому 1945 році у ніч з 7 на 8 травня Німеччина підписала Акт про капітуляцію у Другій світовій війні. В дію він вступив 8 травня о 22:43 за центральноєвропейським часом (в Україні в цей час годинник вже перетнув позначку у 00:00 годин і настало 9 травня). Тож у більшості країн Європи 8 травня святкується як День Перемоги, а в багатьох країнах пострадянського простору День Перемоги відзначають 9 травня. Обидві ці дати є правильними, тож, аби подолати розбіжності у 2005 році Генеральна Асамблея ООН видала резолюцію, де запропонувала країнам відзначати день капітуляції нацистів як дань пам’яті усім жертвам Другої світової війни і назвати його Днем пам’яті та примирення, не як тріумф переможців, а як нагадування про страшну катастрофу.

За резолюцією ООН, відзначати День пам’яті можна як 8, так і 9 травня, або обидва дні разом. У багатьох країнах Європи за традицією відзначають 8 травня, бо вони так звикли. В Україні до 2015 року падіння нацистського режиму святкували 9 травня, але вже четвертий рік поспіль наша країна відзначає День пам’яті та примирення 8 травня, разом з усім європейським світом.

Україна зробила значний внесок у перемогу над нацизмом. На боці СРСР воювало більше 7 млн. людей, у складі армій Об’єднаних Націй з німцями боролись майже 200 тис. осіб. Понад 2,5 млн. українців були нагороджені радянськими та західними медалями і орденами. Більше 2 тис. стали Героями Радянського Союзу, з них 32 людини – двічі, а ас союзної авіації Іван Кожедуб – тричі.  Внаслідок Другої світової війни за твердженням науковців було зруйновано майже 700 українських міст і 28 тис. сіл, спалено близько 320 тис. господарств.

Президент України зазначив, що сьогодні Україна разом з іншими демократичними державами та народами вшановує пам’ять усіх загиблих у роки Другої світової війни, усіх, хто витримав нелюдську ношу війни. Незгасна людська пам’ять про колосальні жертви Другої світової, про тисячі дощенту зруйнованих міст і десятки тисяч спалених сіл вкотре застерігає світ від небезпеки повторення цієї жахливої катастрофи. Саме в ці дні гранично ясно, що для країни побажання миру є найголовнішим. Миру усім нам!

До єдиного дня інформування

Підготовлено за матеріалами Українського  інституту національної пам’яті,

відкритих Інтернет – джерел