Томаківщина: об’єднатися заради майбутнього

Томаківка — один із сільськогосподар­ських районів Дніпропетровщини, який має цікаву історію, що ведеться ще із часів козаччини. Як відбувався процес децентралізації та які зміни сталися в районі, «Вістям» розповіли голова РДА Сергій Семененко та селищний голова Іван Калашник.

Томаковка

ТОНКОЩІ ­РЕФОРМИ

Сьогодні на території Томаківського району створені дві громади — Мирів­ська та Томаків­ська. Сергій Семененко очолив районну адміністрацію цього року і знайшов порозуміння щодо майбутнього Томаківщини не тільки з обласною владою, а й з молодим та активним селищним головою Іваном Калашником, якого мешканці обрали минулого року. Впроваджуючи реформу децентралізації, найголовніше, за словами голови РДА, було зберегти район як територіальну одиницю, а також його потенціал, усі структурні підрозділи. Для цього представники Томаківської селищної ради проводили обговорення реформи в кожній сільраді, і на перших громадських слуханнях заручилися стовідсотковою підтримкою і згодою на об’єднання. Проте на кінець обговорень до цього були готові шість сільських рад та одна селищна. Нині це і є Томаківська територіальна громада.

«В об’єднанні громади ми також керувалися думкою про те, що чим вона більша — тим більше дотацій від держави може отримати для розбудови власної інфраструктури, — каже Сергій Семененко. — Намагалися зберегти робочі місця, заробітну плату. Ось, наприклад, у Томаківці є пожежна частина, територіальний центр. А у відокремленій громаді все це потрібно буде створювати, проте не у кожної на це є кошти в бюджеті та вистачає спеціалістів».

Заступник селищного го­лови Євген Євтушенко додає: «За даними «Офісу реформ», громади, що в своєму складі мають менше 8-10 тис. мешканців, економічно неспроможні. Це вже доведено на практиці. Також ми з керівництвом РДА усвідомлюємо кілька важливих моментів. Це освіта і медицина. Наприклад, ліжко-місця в ЦРЛ розраховані на кількість мешканців району. Якщо буде маленька громада, то і відповідно менше мешканців на території обслуговування, а отже, потрібно скорочувати медперсонал, а цього не можна робити».

СПІЛЬНИМИ ЗУСИЛЛЯМИ

За цей рік як у районі, так і в самій Томаківці, завдяки спільним зусиллям селищної ради та райдерж­адміністрації відбулися позитивні зміни. Селищний голова Іван Калашник особисто звертався під час виїзного прийому голови ОДА Валентина Резніченка з проханням допо­могти селищу з при­дбанням сміттєвоза. Як результат — нова сучасна машина вже працює. Також уперше за 25 років незалежності вирішується питання будівництва водогону не лише на папері. Відсутність централізованого водопостачання — це нагальна проблема в районі. Та завдячуючи керівництву ОДА її зрушили з місця. Вже цього року завершується масштабне будівництво двох нових водогонів Томаківка-Кисличувате-Преображенка; другий підйом — Виводове та частково збудований водогін — другий підйом — Вищетарасівка. Все це за кошти обласного та державного бюджетів. Наступного року, за словами Сергія Семененка, планується будівництво водогонів до сіл Чумаки (вода з`явиться в Китайгородці, Крутенькому, Червоному Яру), Катьощине Володимирівка.

«Наболіле питання для мешканців і каналізаційний колектор, — зазначає голова селищної ради Іван Калашник. — Спільно з РДА ми заручилися обіцянкою губернатора, що цього року надійдуть кошти у сумі 1,3 млн. грн. на реалізацію проекту капітального ремонту колектора в Томаківці до полів фільтрації».

Цього року в райцентрі відбулась іще одна визначна подія — ЗОШ №1 стала опорною школою. РДА довелося провести значну роботу, аби громада змогла зрозуміти такі зміни. «Люди сприймали дану пропозицію дуже важко, з недовірою, — розповідає Сергій Григорович. — Проте ми змогли довести, що на першому плані у нас повинна бути якісна освіта для дітей. А в такому закладі, де профінансують оновлення матеріально-технічної бази, вона обов’язково буде». У двох школах, що стали філіями, районна влада відкриває НВК, а також незабаром кош­том місцевого бюджету замінить вікна на енергозбережні.

ПЛАНИ ТА ГРАНТИ

Керівництво селищної ради та РДА сподівається, що робота щодо покращання місцевої інфраструктури триватиме. Плани і проекти для цього вже є, а найголовніше — залучені кошти.

Томаківчанам нині, на жаль, не вистачає місця для спортивних занять та проведення змагань. Тож є порозуміння з обласною владою щодо будівницт­ва спорткомплексу, на яке спрямують кошти в сумі майже 30 млн. грн. Також наступного року планується профінансувати продовження реконструкції цент­ральної ра­йонної лікарні, яку не завершили в 2010 р. у рамках проекту «Лікарня майбутнього». За допомоги німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ у Томаківці хочуть реалізувати проект відбудови приміщень колишнього медзакладу. Там буде гуртожиток для переселенців, людей, що потрапили в складні життєві обставини, та помешкання для одиноких громадян похилого віку, інвалідів, які потребують постійного догляду. Як розповіла заступник голови РДА Тамара Щербяк, проект, що вона розробляла разом зі спеціалістами, отримав грант від німецьких парт­нерів. Запорука такого успіху — виконавська дисципліна, готовність до співпраці та щире бажання поліпшити інфраструктуру Томаківщини. GIZ надає кошти для повної реконструкції будівлі та впорядкування прилеглої території. Місцева влада повинна оплатити експертизу технічної документації, підвідні мережі та допомогти в організаційних питаннях. І це ще не все. Ініціатив та пропозицій вистачає.

ЛЮДМИЛА КОПИЛЕНКО

Добавить комментарий