Центри журналістської солідарності можуть стати й центрами журналістських знань

Сотні українських журналістів, які втратили можливість жити і працювати в охоплених війною регіонах, отримали необхідну допомогу і підтримку в Центрах журналістської солідарності у Львові, Івано-Франківську та Чернівцях.

Лише у перші 50 днів масованої російської агресії сюди звернулося майже 200 медійників. Нині настав час змінювати і розширювати характер діяльності центрів.

Про це йшлося під час онлайн-наради в Національній спілці журналістів України, публікує НСЖУ.

Зокрема, як зазначив голова НСЖУ Сергій Томіленко, міжнародні партнери – Міжнародна та Європейська федерації журналістів –  готові підтримати відкриття нових Центрів журналістської солідарності – в Києві на базі центрального офісу Національної спілки журналістів і в Запоріжжі – місті, наближеному до лінії фронту. Крім того, ЮНЕСКО висловила зацікавленість підтримати Спілку журналістів, як ефективну організацію в наданні допомоги сотням евакуйованих журналістів.

За словами першого секретаря НСЖУ Ліни Кущ, якщо у перші місяці російської агресії головними завданнями центрів було сприяння журналістам із гарячих точок в евакуації і відновленні роботи на підконтрольних Україні територіях, то зараз ідеться вже про підтримку колег у досягненні стабільності в їхньому житті та роботі, цифровій безпеці інформаційних сайтів тощо. Крім того, Ліна Кущ наголосила, що українські журналісти накопичили значний практичний досвід у питаннях виживання та роботи в умовах війни. Цей досвід необхідно узагальнити та систематизувати із тим, щоб ділитися ним як усередині країни, так і з зарубіжними колегами.

За словами координаторки Львівського центру журналістської солідарності Богдани Стельмах, наразі центри могли б бути корисними, зокрема, як місця надання практичних знань із безпеки журналістів в умовах бойових дій та окупації, домедичної допомоги, цивільного захисту тощо.

Учасники наради – координатори і асистенти Центрів солідарності НСЖУ в Івано-Франківську, Чернівцях та Львові (Вікторія Плахта, Ірина Блаженко, Володимир Бобер, Ілля Суздалєв, Ірина Ісаченко, Богдана Стельмах) наводили численні приклади зацікавленості журналістів не лише в матеріальній, а й у інформаційній підтримці, а також у можливості отримати майданчик для публікації своїх матеріалів, зокрема, про життя на окупованих територіях, долі переселенців, умови, в яких живуть люди поблизу лінії фронту тощо.

Підсумовуючи обговорення, голова НСЖУ Сергій Томіленко нагадав, що раніше представники українських засобів масової інформації на всеукраїнських нарадах з питань економічної безпеки ЗМІ неодноразово висловлювалися щодо необхідності створення Фонду підтримки українських медіа. Натомість, Центри журналістської солідарності можуть отримати новий імпульс розвитку саме як навчальні хаби, де з певною періодичністю можуть проводитися тренінги з питань безпеки, психологічної стабільності журналістів, розвитку медіабізнесу тощо.

Участь у нараді взяв також і голова Львівської обласної організації НСЖУ Ярослав Климович, який переконаний, що Центри журналістської солідарності є ефективними у практичній допомозі медійникам.