Якими були «алкогольні» забаганки жителів Катеринослава

Хмільні напої жителі Катеринослава (Дніпра) любили завжди. «З усіх міцних напоїв у Катеринославі, ясна річ, не виготовляли вина, коньяк, а привозили їх з інших місць, — розповідає краєзнавець Максим Кавун. — Існувала мережа «винно-горілчаних» магазинів». Пише dnipro.libr.dp.ua.

В 1860-ті роки в Катеринославі було 13 винних погребів, 18 підвалів для складування горілки, три горілчаних заводи, 12 штофних лавок, 1 портерна, 2 буфета, 152 питних будинки, 8 готелів із ресторанами.

Після ярмарку в Катеринославі московський купець Милушин писав жінці: «Пьют здесь, в Екатеринославе, будто и потише нашего, но только все-таки порядочно. Выпили — ругаются с воздержанием, и в этом случае Москва верх возьмет. Протоколы одначе и здесь писать умеют. А развозят пьяных по домам все одно как у нас — на извозчиках, но только такция здесь другая: берут как бы за троих седоков».

Полюбляли заможні катеринославці й шампанське. Д. І. Яворницький згадував про щорічні кінні скачки на Св. Петра й Павла: «Сюда являлся весь мир, вся знать и аристократия не только местные, но и приезжавшие на ярмарку со всех стран. Если бы выпитое после скачек шампанское вылить на место, где были скачки, то ввиду наклонности этой местности к городу, оно залило бы весь город».

Наприкінці XIX — початку XX століття в Катеринославі «гриміли» два пивоварних заводи — Ботте й Дюмлера, обидва підприємства були засновані іноземцями.

Своє пиво Катеринославці спробували більше 200 років тому. Пивоваріння приносило чималий прибуток, тому завжди було популярним. На заводі Ботте виготовлялися різні сорти пива, які реалізовувалися в губернії й за її межами. У великих кількостях поставлялося пиво Ботте на станції Катерининської (нині Придніпровської) залізниці. Продукція заводу Ботте користувалася великим попитом, і неодноразово отримувала нагороди на виставках різного рівня.

Завод Ботте виробляв популярні європейські марки пива: «Пільзенське», «Віденське», «Бок-бір» та інші. До речі, завод Ботте публікував найвишуканіші рекламні оголошення в ділових календарях Катеринослава.

Наприкінці XVIII століття виготовлення пива продовжилося в поміщицьких маєтках. Наприклад, збереглася інформація про початок пивоваріння в селі Мануйлівка на лівому березі Дніпра. Це село давним-давно увійшло до складу міста, за радянських часів називалося Воронцовка.

На Мандриківці до революції 1917 року діяла ще низка пивоварних підприємств. У довідкових календарях «Весь Катеринослав» згадуються на Мандриківці заводи Подільського (орендар Полонський) та А. Тавровського. Більш детальної інформації про них не збереглося.