У Дніпрі пишуть новий сценарій легендарної битви

Цьогоріч у нашому місті реконструюють діораму «Битва за Дніпро». Зокрема, планується капітальний ремонт покрівлі будівлі, реставрація полотна. Експозиції  ж музею діорами доповнять новими артефактами. Про усе це розповіла директор Національного історичного музею ім. Д. Яворницького Надія Капустіна

Інше бачення

Дніпровська діорама — найбільша в Україні, друга за площею в Європі й одна з найбільших у світі. Тож нам є чим пишатися. Музей відкрили п’ятого травня 1975 року. Сьогодні ж будівля потребує капітального ремонту. Найближчим часом тут закипить робота. У першу чергу, аби волога не руйнувала унікальне батальне полотно, спеціаліс­ти відреставрують його, та насамперед перекриють дах.

Загалом оновлена діорама матиме сучасні технічні родзинки. Зокрема, з’являться нові звукові спецефекти. За допомогою кінохроніки працівники музею матимуть змогу цікаво розповісти про інші вогневі плацдарми Вітчизняної, які були на території області. «Наше полотно оповідає про плацдарм Військове-Вовніги, та не варто забувати, що був іще й Аульський плацдарм! — зауважує Надія Капустіна та додає: — Коли почалося форсування Дніпра, німці побоя­лися залишатися у місті — це був би котел. І вони з малими боями ви­йшли. Де­хто каже, що німці просто вийшли, але в місті тривали бої».

Тож до відкриття готуватимуть і новий сценарій, за яким працюватиме заклад та його працівники. Починатимуть екскурсію не­звично: із розповіді, як будувалася діорама. До речі, це дуже цікава історія.

Замість трьох — одна

Спочатку планували створити три невеличкі діорами, та доля й митці вирішили інакше. Розписом полотна займалися фахівці студії вій­ськових художників імені М. Грекова й саме вони, попри рішення влади, наполягли на тому, щоб створити одне величезне полотно. Урешті до них дослухалися й майстри пензля видали справжній шедевр. Він вражає масштабами, емоційним настроєм. Тож музей і діорама розвивалися так би мовити під творчим впливом — під час будівництва додавалися певні елементи. Для реалістичності сюжету, художники виїжджали на місця подій. Писав же сценарій  співробітник музею й учасник війни Віталій Прокудо. Він ретельно працював із архівами, зуст­річався з ветеранами. Згодом сюжет полотна було передано художникам і вони почали розпис. І митці дійсно створили шедевр! Їхня робота й нині вражає відвідувачів. Чи досягнуть в оновленій діорамі сучасного ефекту впливу — побачимо згодом.

Директор музею сподівається, що вже до кінця 2017-го ремонт завершиться. Тож із нетерпінням чекатимемо відкриття!

Сторінками історії

Діораму «Битва за Дніпро» створили майстри батального живопису Студії військових художників імені М. Б. Грекова, заслужені художники РРФСР М. Я. Бут та М. В. Овечкін. Цільноткане полотно, виткане на Пензенській ткацькій фабриці «Червоний Жовтень», площею 840 квад­ратних метрів (14×60), розміщено у спеціальному приміщенні, за проектом архітектора В. О. Зуєва. Загальна площа будівлі — 1340 м2. Площа залу діорами — 900 м2. Широкий радіус огляду, спеціальне освітлення та озвучення діорамного залу створюють у глядачів ефект безпосередньої присутності на місці штурму Дніпра радянськими воїнами.

Анфіса Букреєва