У Дніпрі податківці розповіли про порушення в оподаткуванні доходів

Начальник відділу податкового супроводження підприємств гірничої галузі та інших підприємств Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Олена Працько розповіла про оподаткування доходів, отриманих фізичними особами – підприємцями, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія.

Вона зазначила, що найпоширенішим порушенням податкового законодавства при проведенні документальних перевірок платників податків є не оподаткування податковими агентами доходів, отриманих фізичними особами – підприємцями, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія.

Платниками податків не враховуються зміни до Податкового кодексу України (далі – ПКУ),  які внесені Законом України від 21.12.2016 №1797-VIII, відповідно до яких підрозділ 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ доповнено пунктом 38.

З 01.01.2017 під час нарахування (виплати) фізичним особам — підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія пункту 177.8 статті 177 ПКУ (пп. 38.9 п. 38 «Інші перехідні положення» розділу XX Перехідних положень ПКУ).

Пунктом 177.8 ст. 177 ПКУ передбачено, що під час нарахування (виплати) фізичній особі – підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою – підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.

Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджено Розпорядженням КМУ від 07.11.2014 №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» (із змінами і доповненнями) та Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 N1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».

В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР) міститься інформація щодо місцезнаходження (місця проживання або іншої адреси, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою — підприємцем) згідно зі ст. 9 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань». Детальна інформація щодо отримання відомостей з ЄДР наявна на веб-сайті Міністерства юстиції України за посиланням: https://usr.minjust.gov.ua

Враховуючи зазначене, з 01.01.2017 суб’єкт господарювання під час нарахування (виплати) доходу фізичним особам — підприємцям, які визначені пп. 38.9 п. 38 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПКУ, повинен виконати усі функції податкового агента, визначені ПКУ.