У Дніпрі святкували день народження Яворницького (ФОТО)

Напередодні Дня народження видатного вченого у Меморіальному будинку-музеї Д Яворницького пройшла урочиста зустріч шанувальників, популяризаторів наукової та творчої діяльності Яворницького. Серед них – відомі музиканти, письменники, журналісти, художники, меценати, громадські діячі, представники інших галузей та професій Дніпропетровщини. Кожен з них у різні часи та у різний спосіб популяризував ім’я видатного вченого, академіка.

будинок-музей Дмитра Яворницького

«Кожного року музей створює щось особливе, пов’язане з життям і творчістю Яворницького. Цього разу це набір листівок з краєвидами проспекту Д. Яворницього у Дніпрі, який отримали усі почесні гості свята. І це чудова нагода популяризувати історію Дніпропетровщини», — зазначила керівник Меморіального музею Яна Тимошенко.

Про Яворницького розповідав Сергій Світленко — український історик, україніст, доктор історичних наук, професор кафедри історії України, декан історичного факультету Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара. Згадував про нього і Анатолій Поповський — доктор філологічних наук, професор кафедри мовної підготовки Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, відомий дослідник творчості Яворницького,  а також краєзнавець Микола Чабан.

будинок-музей Дмитра Яворницького

А яке свято без музики та поезії? Письменниця Леся Степовичка читала вірші, співачка Олеся Чайка подарувала музичне привітання. А відомий дніпровський гурт «Вертеп» заспівав наживо, запаливши аудиторію.

будинок-музей Дмитра Яворницького

Під час зустрічі усі присутні згадали історичний та творчий шлях батька козацтва, адже наше місто тісно пов’язане с постаттю Яворницького.

В уявленні сучасників Дмитро Яворницький постає захопленим, натхненним дослідником і популяризатором української історії, неперевершеним знавцем козаччини і шукачем пам’яток старовини, подвижником в науці, вченим з широким дослідницьким діапазоном, істориком-митцем, високим патріотом України, активним діячем національного руху, щирим українцем.

Указом Президії Верховної Ради УРСР «Про увічнення пам’яті академіка Д. І. Яворницького» від 11 жовтня 1940 року його ім’я було надане Дніпропетровському історичному музею. 18 липня 1946 року Дніпропетровський виконком обласної ради депутатів трудящих прийняв рішення про відкриття філіалу історичного музею в будинку академіка Дмитра Яворницького (м. Дніпро, майдан Т. Шевченка, 5). Проте лише під час «відлиги», 18 липня 1964 року було відкрито меморіальну кімнату-музей і встановлено меморіальну дошку.

На початку 1970-х років цей меморіальний музей був закритий і знову відкрився лише 3 листопада 1988 року. В ньому є три меморіальні кімнати і експозиційна зала, в яких репрезентовано особисті речі Яворницького, його рукописи, книги, світлини, картини М. Струннікова, С. Васильківського, Ф. Красицького та інше. Вестибюль прикрашають унікальні настінні розписи: «Тарас Бульба із синами» (автор М. Струнніков) і «Сцени з козацького життя» (автор Т. Ткаченко). Біля будинку розташований сад, дерева в якому посаджені Дмитром Яворницьким.

Заповіт вченого поховати його біля стін створеного ним музею був виконаний лише у 1961 році, коли було зроблено перепоховання. У 1995-му, з нагоди 140-річчя від дня народження академіка Д. Яворницького, у Дніпрі, біля історичного музею відбулося урочисте відкриття пам’ятника видатному українському діячеві.

6 листопада з 10-ї до 16-ї години у Меморіальному будинку-музеї акад. Д.І. Яворницького відбудеться День відкритих дверей, приурочений до 161-ї річниці від Дня народження «Козацького Батька».

Дарина Сухоніс

Добавить комментарий