У Дніпрі традиційний борщ може стати делікатесом?

Овочі та фрукти — найважливіші у раціоні жителів Дніпра. Попит на ці дари городів і садів завжди залишається високий. Скільки дніпряни платитимуть за так званий «борщовий набір»? Чи стане весна приводом для зростання цін на українські овочі та фрукти? На ці запитання відповів керівник проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти» Олександр Хорев.

Ціна інгредієнтів

«Упродовж усього сезону ми аналізуємо ціну на «борщовий набір», адже овочі для нього традиційно вирощуються в Україні. Найпопулярнішими є буряк, морква, капуста, цибуля та картопля. На ціну даної продукції можуть вплинути кілька чинників: якість та кількість овочів, що були закладені у сховище», — коментує Олександр Хорев. За його словами, великих змін цін на буряк та моркву не відбулося. За один кілограм даної продукції доведеться сплатити 6,5-7 гривень. Для моркви, залежно від якості, існують дві різні ціни: 4 та 6-7 гривень. «Будьте пильні, адже в багатьох супермаркетах її не фасують. Це означає, що неякісна морква може потрапити під цінник дорожчої продукції», — попереджає експерт.

Наступний інгредієнт — капуста, яка зараз утричі дорожча, ніж минулого року. Її середня ціна — 9 гривень. Невід’ємним складником «борщового  набору» є картопля. У 2018 році Україна зібрала рекордний урожай — більш як 22 мільйони тонн. На жаль, половина її виявилась неякісною, адже не всі фермери вирощують професійним методом. Порівняно з минулорічною ціною, картопля подорожчала вдвічі, але втратила якість.

На цибулю також формуються дві ціни. В разі оптової закупівлі імпортної цибулі варто заплатити 12-13 гривень за 1 кілограм, тоді як за вітчизняну — 14-16 гривень. «На 1 квітня 2019 року ціна на цибулю українського походження знизиться до 10-12 гривень, — зазначає Олександр. — Ціни, що склалися в цьому сезоні на «борщовий набір», вище, ніж минулого року. Аналізуючи наперед, у квітні ціна на овочі суттєво не зміниться, порівняно із нинішніми, але можна буде зустріти різну вартість однакових  продуктів. Ціни варіюватимуть залежно від якості товару».

Яблуневий спад

За словами Олександра Хорева, 2018 рік подарував гарний урожай яблук. Нині ціна на них стрімко знижується. Кілька тижнів тому вартість якісних яблук була в діапазоні  9-10 гривень за один кілограм. Наприклад, протягом двох місяців яблука сорту «Фуджі» коштували близько 10 гривень. Наразі спостерігається зниження вартості до 8 гривень. Такі сорти, як «Голден» та «Гала» також подешевшали. «В Україні не існує державного регулювання цін на овочі та фрукти. Загалом, «долю» продукції вирішують фермери, спираючись на попит та пропозицію», — додає  Олександр Хорев.

Маргарита Сопільняк,

фото pixabay