У Дніпрі зберігається цінна петриківська колекція (Фото)

Останнім часом мешканці Дніпропетровщини стали менше згадувати про справді прекрасне й унікальне. Тому одна з історій співробітників Дніпропетровського історичного музею присвячена петриківському розпису.

У 2012 році петриківський розпис було визнано об’єктом нематеріальної культурної спадщини України. Під час роботи VІІІ-ї сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО (2013 р.), де працювали 600 експертів з 95 країн світу, петриківський розпис було включено до списку нематеріальної культурної спадщини людства.

У тому числі завдяки діяльності Д.І. Яворницького, «народного академіка», як називали його сучасники, петриківський розпис зараз відомий на весь світ. У ДНІМ зберігається цінна колекція творів майстрів петриківського декоративного розпису.

Колекція налічує близько 1150 одиниць. Це розписи на папері, дереві, пресованій тирсі, порцеляні, склі, металі, пластмасі. Петриківський розпис прикрашає посуд, скриньки, пасхальні яйця, дитячі іграшки, вази, декоративні настінні тарелі, таці, сувеніри, полиці для рушників і посуду, великі скрині, портрети, ікони.

Сучасний петриківський орнамент ґрунтується на уважному вивченні реальних форм флори і створенні на основі цього незвичайних квітів, які не існують в реальному світі, наприклад, «лучка» чи «кучерявки». Мотиви садових, лугових квітів, ягід калини, полуниці і винограду також знайшли тут своє застосування. Традиційними є й декоративні панно «вазон», «букет», окрема «гілочка» і «фриз».