У липні відкривається ринок землі: правила і ціна

Уже незабаром в Україні розпочнеться ринок землі — і власники зможуть продавати свої паї. Головна мета земельної реформи — установлення чесних правил для легальних інвесторів та ринкових цін на землю.

Для того, аби даний процес відбувався без збоїв та правових колізій, нині депутати займаються упорядкуванням законів та підзаконних актів, які стосуються землі.

ГРОШОВА ОЦІНКА

«З прийняттям закону про ринок землі виникло багато міфів. Зокрема, дехто вважає, що тепер власники наділів будуть зобов’язані їх продавати — ні, людям просто надається можливість розпоряджатися своєю власністю, ніхто змусити їх щось зробити не може», — говорить начальник відділу «Дніпровське бюро правової допомоги №1» Олександр Ковальов.

Він також зазначив, що є ще один міф — це те, що всі землі будуть продані. На продаж комунальної та державної землі накладена заборона. Закон передбачає реа­лізацію тільки того «товару», що знаходиться у приватній власності. Одна особа може бути власником не більш як 8% всієї «приватної» землі в межах області, 35% в межах ОТГ чи 0,5% у межах країни. Приватні компанії зможуть купувати землю лише після 2024 року за умови, якщо юридичною особою такого підприємства є українець, а сама компанія зареєстрована на території держави.

«Ціна за 1 гектар залежатиме від нормативно-грошової оцінки. Її розміри в законодавстві не прописані. Є нормативні документи, згідно з якими залежно від стану формується ціна. Сама угода з продажу повинна оформлюватись тільки на території тієї області, де знаходиться земля. Продавець повинен мати, крім стандартного набору, — паспорта, ідентифікаційного номера, також документ про право власності на землю, а ділянка — кадастровий номер. Якщо його немає — наділ продати буде неможливо», — зазначив Олександр Ковальов.

ДОЛЯ ОРЕНДАРІВ

Державне мито за оформлення продажу складає один відсоток від нормативно-грошової оцінки землі та 1,5% військового збору. Якщо власник ділянки упродовж останніх трьох років придбав квартиру, будинок чи землю — то в такому випадку держмито складатиме не один, а п’ять відсотків.

Орендарі можуть навіть не відчути відкриття ринку землі. «Якщо в договорі не зазначено, що за умови продажу землі він припиняє діяти, то такий документ автоматично пролонговується. Продати землю можна навіть з орендарями — вони просто сплачуватимуть гроші новому власнику. Перед цим, той повинен письмово повідомити про свої наміри орендаря. Останньому також надається переважне право на купівлю ділянки, якщо він запропонує таку саму ціну, як і інший покупець», — повідомив Олександр Ковальов.

БЕЗОПЛАТНІ ДВА ГЕКТАРИ

Цими днями стало відомо, що Верховна Рада внесла зміни до Закону «Про особисте селянське господарство» та відмінила норму, яка передбачає безоплатну передачу земельних ділянок площею близько 2 га громадянам України. Такі зміни занепокоїли багатьох громадян, але їхнього права на безоплатну земельну ділянку для ведення сільського господарства ніхто не скасував, заспокоюють адвокати. Вся справа — у правовій колізії.

«У нас є закон, який визначає, що таке сільське господарство, його особливості і в ньому була стаття №5, де і прописано, що громадяни мають право на 2 га землі. Також норми безоплатної передачі земельних ділянок українцям установлює стаття 121 Земельного кодексу. Тобто стаття закону про селянське господарство дублювала норму Земельного кодексу, тож її вирішили вилучити. Для тих, хто хоче отримати безоплатно2 га землі, ніяких наслідків це скасування немає, вони таких змін не відчують», — запевняє адвокат Станіслав Ліфлянчик.

Він зазначив, що це зроблено, аби консолідувати закони про землю та щоб вони не суперечили один одному. «Дана стаття дублює діючий Земельний кодекс, і під час внесення надалі змін в інші акти, в разі розгляду земельних питань у суді виникатиме колізія, бо невідомо буде, яким нормативним актом потрібно керуватись. Тут можуть виникати маніпуляції, і щоб цього не сталося — вилучають статтю», — зауважив Станіслав Ліфлянчик.

Тамара Бєлкіна
фото: з відкритих джерел