У музеї Дніпра розкажуть про Бельгію та Україну

2 березня у приміщенні Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницького відбудеться відкриття виставки «Українська Бельгія: іноземні інвестиції в Україні. Кінець ХІХ – початок ХХ ст.».

Участь у відкритті виставки візьме Надзвичайний та Повноважний Посол Королівства Бельгія в Україні Люк Якобс. Виставка презентує музейно-історичну версію взаємовідносин України і Бельгії в кінці ХІХ — на початку ХХ ст. На виставці представлено майже 250 історичних документів тих часів і подій, які яскраво і переконливо відтворюють важливий період бурхливого розвитку українського регіону. Музейні предмети розповідають про історію діяльності бельгійських підприємців і капіталів у гірничій, металургійній, машинобудівній та хімічній промисловості і у сфері міського транспорту і електрики регіону.

Справжніми свідоцтвами тих подій є представлені на виставці акції і облігації бельгійських акціонерних товариств, що діяли в губернії. Джерелом їх надходження стала родина дніпровського мецената Дмитра Олександровича Піркла, який протягом 2011-2015 років купував їх на теренах Європи і дарував музею. Завдяки дарункам Дніпропетровський національний історичний музей чи не єдиний в України, що володіє багатою і цінною колекцією оригінальних джерел з історії центрального і східного регіону країни. Крім того представлені фотокартки і портрети бельгійських і українських підприємств, керівників і засновників заводів, рудників, шахт. На фотокартках відтворені гігантські металургійні заводи з доменними печами, образи яких вражали уяву сучасників. Рудники, шахти, продукція заводів, і звісно, зображення робітників — металургів, шахтарів. Промисловий бум створив робочі місця для десятків тисяч мешканців краю.

Справі допомагала реклама — кольорова, художня, російською і французькою мовами — її мало кожне бельгійське підприємство. Унікальні фото самодіяльного театру «Малороси» на Петровському заводі (м. Єнакієво), духового оркестру Донецького скляного заводу, побудовані за рахунок керівництва підприємств православні і католицькі храми, театри, парки і бібліотеки, повідомляють у прес-службі музею.

Завдяки промисловому розвитку змінюються і облаштовуються міста, створюються селища. Географія підприємств — найрізноманітніша — це Катеринослав (сучасний Дніпро), Кам’янське, Кривий Ріг, Верхньодніпровськ і Нижньодніпровськ, Луганськ, Єнакієве, Маріуполь, Успенськ, Костянтинівка, Горлівка, Дебальцеве, Торез, Ірміне, Краматорськ та ін. Чимало з підприємств, створених у 1890-ті роки, працюють до сьогодні.