Єдиний в області: у Підгородному після ремонту відкривається Центр кобзарського мистецтва (Фото)

Підгородне славиться не лише піснями, збереженими українськими народними звичаями і традиціями. Помітне місце в культурному житті підгороднянської громади займає і Центр кобзарського мистецтва – один з трьох в Україні і єдиний на Дніпропетровщині. Повідомляє сайт Рidgorodne.dp.ua.

Очолює його талановита бандуристка – виконавиця Алла Ганжа – Родзянко. Це унікальний заклад, в якому підростаюче покоління долучається до мистецтва. Тут виховують юних кобзарів і роблять бандури. Та й охочих навчитися грати на споконвічно українських музичних інструментах не бракує. Саме ж Підгородне – це давнє козацьке поселення, а кобзарі – це символи козацької доби та України, вони піднімали дух козакам, коли ті йшли у бій, оспівували прагнення українців жити вільно у власній незалежній державі.

Lesya-Koval-banduristka-wpv_855x500_center_center

Яскраві сторінки в історію козацької слободи вписали кобзарі Іван Ляшенко ( Старченко), Іван Савович Бут, Олексій Семенович Коваль, Олександр Ананійович Солодкий, Василь Никифорович Чумак, Григорій Мартинович Паленко, Іван Опанасович Скотаренко . І. С.. Бут, О.С. Коваль, О.О. Солодкий були майстрами по виготовленню бандур. Традиції кобзарського мистецтва плекають разом з Аллою Костянтинівною – керівником центру і місцеві відомі земляки, бувають тут гості з України і закордону. А серед них донька Олексія Семеновича Коваля, член Спілки кобзарів України, бандуристка Леся Олексіївна Коваль.

У розмові з радіожурналісткою Таїсою Ковальчук, Леся Олексіївна згадала, як свого часу зустрічалася і творчо спілкувалася з відомим харківським дослідником кобзарського мистецтва Костем Черемським, з колишнім багатолітнім політв’язнем ГУЛАГУ, священником, бандуристом, письменником Миколою Сарма-Соколовським (вічна пам’ять борцю за незалежну Україну) , з Галиною — донькою українського письменника, історика, бандуриста, етнографа, театрального і громадсько – політичного діяча, жертви сталінських репресій Гната Хоткевича, котра приїздила з-за океану на Придніпров’я. У Центрі кобзарського мистецтва навчається не один десяток дівчаток і хлопчиків.

Леся Олексіївна говорить, що мистецтву гри на бандурі можна вчити дітей з 6-літнього віку. І сама бандуристка завжди бере участь у всіх виступах — концертах разом з юними бандуристами та їхнім керівником Аллою Ганжею – Родзянко. Сама Леся Коваль, окрім народних пісень, виконує духовні й авторські пісні. Плідним виявився творчий тандем з поетом Миколою Колесником ( родом із с. Межирічі). На слова його віршів бандуристка написала п’ять пісень, які хвилюють душу слухачів.

А сам Центр кобзарського мистецтва в наступні вихідні зустріне відвідувачів не лише звуками бандур, а й оновленим інтер’єром , теплом і затишком та всіма зручностями для вихованців і педагогів. Розписала приміщення у петриківському стилі майстриня Юлія Рябченко, подякувавши у Фейсбуці громадській організації @yo_art_most та Аллі Костянтинівні Ганжі-Родзянко, — як сама пише авторка фото і посту ,- « за надану можливість та довіру».

Таїса Ковальчук
фото: Алла Ганжа-Родзянко, Лариса Омельченко, Валентина Гузь, Юлія Рябченко.