В Україні з квітня ліки продаватимуть лише за е-рецептом

У країні ввели нові правила купівлі медичних препаратів. Відтепер придбати ті ліки, що повинні відпускатись тільки за рецептом лікаря, можна за наявності електронного «дозволу» від медичного працівника. За задумкою Міністерства охорони здоров’я, таке нововведення повинно оптимізувати процес призначення препаратів, зробити його простим, ефективним, а людей позбавити можливості займатися самолікуванням і самостійно призначати собі ті чи інші пігулки або краплі.

ТРЕТІЙ ЕТАП

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Упроваджувати систему електронних рецептів розпочали ще минулого року. На її першому етапі в аптеках почали продавати за «дозволом» тільки антибіотики. Згодом за рецептом стали відпускати і ліки, що містять сильнодіючі речовини. А з квітня вирішили впровадити вже третій етап – коли будь-який препарат, в інструкції до якого написано «за приписом лікаря», будуть відпускати тільки за рецептом медичного працівника.

«Виписати е-рецепт може лікар будь-якої спеціальності, і неважливо, де він працює, – у державному медзакладі, приватному або зареєстрований як ФОП. Заклад, де працює лікар, може не мати договору із Національною службою здоров’я», – зазначила керівниця відділу первинної медичної допомоги департаменту охорони здоров’я населення Дніпровської міськради Тетяна Кравець.

А ось щоб отримати рецепт, пацієнт повинен бути зареєстрований у Електронній системі охорони здоров’я. Самостійно там зареєструватись неможливо – це може зробити тільки лікар. Тобто, аби отримати рецепт, слід все-таки мати декларацію із сімейним лікарем. Водночас у МОЗ зазначають, що під час воєнного стану отримати рецепт можна без декларації з сімейним лікарем. Звернутись слід до будь-якого чергового медпрацівника за місцем перебування й отримати паперовий рецепт. Поки в Україні триває війна – препарати можна придбати як за електронним, так і паперовим приписом.

ДІЮЧА РЕЧОВИНА

Електронний рецепт потрібен не на всі ліки, а тільки на ті, що відпускаються за рецептом. Вони складають майже 60% загальної кількості зареєстрованих у країні медичних препаратів. Зокрема, це антибіотики, протисудомні, гормональні засоби, протизаплідні, ліки від серцевих хвороб, артеріального тиску, деякі антигельмінтні, антигістамінні та кроворозріджувальні засоби. Також сюди належать антидепресанти, нейролептики, релаксанти, стероїдні засоби, деякі ліки проти болю, кашлю і заспокійливі.

«Неправильне вживання цих ліків може спричинити виникнення серйозних побічних ефектів, викликати залежність тощо. Саме тому призначати їх має тільки лікар. Упровадження е-рецепту – одна з євроінтеграційних вимог», – зазначили у пресслужбі МОЗ. Також може бути таке, що ліки з однією діючою речовиною можуть відпускатись як за рецептом, так і без. Причина – у кількості діючої речовини в одній пігулці, ампулі чи флаконі.

«Наприклад, під е-рецепт не підпадають таблетки «Анальгін», але цей же знеболювальний у ампулах можна буде купити тільки за рецептом, бо в одній ампулі діючої речовини більше, ніж у таблетці. Корвалол у великих флаконах – по 50 мл, будуть відпускати за рецептом, а в менших – без, тому що там нижча концентрація діючої речовини», – пояснює сімейна лікарка приватного медзакладу Дніпра Ольга Катериненко.

РЕЦЕПТ-ОНЛАЙН

Електронний рецепт не містить конкретної назви препарату – лише діючу речовину, а пацієнт сам приймає рішення щодо того, який купити препарат. Пацієнти з хронічними захворюваннями можуть отримувати рецепти дистанційно. Іншим потрібно навідатись до медзакладу або обговорити ситуацію щодо лікування телефоном із лікарем. Використати е-рецепт можна буде лише один раз, а діятиме він упродовж 10-30 днів з дати виписки.

«Це додаткове велике навантаження на лікарів, бо на прийом прийдуть не 2-3 людини, наприклад, а всі 10, і на кожного потрібен час. До того ж під кабінетом сидітимуть люди, хворі на ту чи іншу недугу, і може статися так, що до лікаря прийде здорова людина за ліками від тиску, а вийде уже, «підхопивши» ГРВІ. Тому дистанційне отримання рецептів, – це, на мій погляд, гарний вихід із ситуації», – сказала Ольга Катериненко.

ВЕЛИЧЕЗНІ ЧЕРГИ

У переддень квітня мешканці не тільки Дніпра, а й усієї України масово згадали про те, що вже за добу купити ліки можна буде лише за рецептом, і кинулись до аптек. У багатьох містах упродовж дня 31 березня вишикувались довжелезні черги за пігулками та флаконами з ліками. Дізнавшись про нововведення, люди не розібрались і почали купувати всі підряд ліки.

«Вирішила заздалегідь купити кілька препаратів для себе. Мені їх виписував лікар, але то було давно, та я продовжую їх приймати, коли в мене кашель, хворію тощо. З цим рецептом незрозуміла ситуація, а не хочеться зайвий раз до сімейного лікаря йти. А зараз куплю – мені надовго вистачить», – говорить мешканка Дніпра Наталя Миронова. В черзі за ліками вона простояла майже годину.

«Зазвичай маємо близько 10 інтернет-замовлень на день, а нині тільки пів дня минуло, а їх уже 30. До обіду до нас прийшло стільки покупців, як зазвичай ходить за цілий день. Людей дуже багато, та не всі пам’ятають, яке саме дозування того чи іншого препарату їм потрібно, а від цього залежить і ціна на пігулки також. Щось подібне було в перші тижні повномасштабного вторгнення, коли люди скуповували геть усе», – говорить провізор однієї з аптек міста Дніпра Олена Єфремова.

ПОСТАНОВА КМУ

Коли люди скупили все, що було в аптеках, – тоді у МОЗ згадали про постанову Кабінету Міністрів, ухвалену ще у травні 2022 року, де говориться, що аптеки можуть продавати рецептурні ліки без рецепта ще деякий час.

«Установити, що на період дії воєнного стану відпуск рецептурних лікарських засобів може здійснюватися без рецепта лікаря за умови надання пацієнтам працівниками аптек під час відпуску таких лікарських засобів роз’яснення щодо необхідності їх застосування згідно із зазначеною інструкцією», – цитує постанову КМУ юристка Анастасія Андреєва. Саме на цей документ і посилаються нині у МОЗ.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото із відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!