Важливо зрозуміти: кашель – це симптом

Кашель – це завжди неприємно, а якщо він довготривалий, то ще і тривожно. Виникають цілком зрозумілі питання щодо того, чи це точно просто кашель, чи, може, вже ознака того, що застуда перетворилася на щось «страшне»… Після таких міркувань усе залежить від рівня фантазії кожної людини та глибини «Google-пошуку», які допомагають установити собі цілу купу діагнозів: від лонг-ковіду до раку легенів. Та чи завжди тривалий кашель є приводом для побоювань?

УВАГА НА ПРОЯВИ

Перш за все важливо зрозуміти, що кашель – це не хвороба, а симптом, який допомагає організму позбавитись того, чого в ньому бути не повинно. Ми відкашлюємо слиз, у якому можуть міститися збудники хвороб, пил, чужорідні предмети тощо. Буває й так, що кашель затягується, але у багатьох випадках це зовсім не означає, що ви захворіли на щось «страшне». Найчастіше кашель є просто «залишком» уже перенесеної вірусної інфекції. Іноді він може турбувати вас упродовж 3-8 тижнів, але зазвичай минає самостійно й без лікування. Проте якщо ви кашляєте вже понад 8 тижнів і не відчуваєте покращення стану здоров’я, то це точно причина звернутися до лікаря.

«Яскравий приклад кашлю після вірусної інфекції – це коронавірус, – каже фтизіатриня та пульмонологиня Марина Корчинська. – Близько 5 % людей, які перехворіли, можуть кашляти орієнтовно рік і більше». Лікарка наголошує: дуже важливо бути уважними до проявів, які вказують на те, що кашель може бути симп­томом небезпечного захворювання.

А саме:
– кашель у динаміці стає інтенсивнішим;
– мокротиння змінилось, у ньому з’явився гній чи навіть кров;
– кількість мокротиння збільшилась;
– з’явилось відчуття стиснення в грудях.

Також не можна залишати поза увагою інші вияви, які супроводжують кашель. Це:
– лихоманка;
– утруднене чи свистяче дихання;
– втрата ваги;
– сильна втома;
– пітливість по ночах тощо.

«Часто причиною тривалого кашлю є синдром постназального затікання або ж рефлюкс-езофагіт. Це ситуація, коли частина вмісту шлунку потрапляє в стравохід, ротоглотку або дихальні шляхи», – пояснює лікарка. Вона не радить самостійно призначати собі ані ліки, ані діагнос­тику. «Самодіагностика у вигляді мультиспіральної комп’ютерної томографії не додасть пацієнтові розуміння кашлю. Тому варто проконсультуватися з фахівцем, перш ніж отримати опромінення та витратити кошти. Часто зустрічається «діагнос­тика» кашлю по Google й самопризначення собі досліджень. Не треба так чинити», – каже Марина Корчинська.

Також причиною кашлю може бути наша психіка: цей кашель називають психогенним. Він часто виникає саме в дітей, часто буває доволі гучним, але магічним чином минає, коли дитина спить або звертає увагу на щось цікаве для неї. Для лікування цього типу кашлю може знадобитись участь психотерапевта чи психіатра.

А ЯКЩО ЦЕ ТУБЕРКУЛЬОЗ?

Звичайно, тривалий кашель може бути і ознакою туберкульозу. Але фтизіатриня наголошує: якщо дійсно є туберкульоз гортані, трахеї чи бронхів, то кашель настільки надокучливий та стійкий до будь-яких препаратів, що пацієнти вимушені якнайшвидше звернутись за допомогою. «Решта легеневих форм туберкульозу може протікати взагалі без кашлю. Тому кашель не є типовим симптомом туберкульозу», – підкреслює спеціаліст.

ЯРОСЛАВА ХЛЄБНИКОВА

фото із відкритих джерел