Владислав Колесников: «Будь-яка допомога має бути суспільно важливою»

Так вже склалося, що сучасність випробовує людей на міцність практично у всіх сферах буття. Тож не дивно, що і окремим громадянам і громадам потрібна підтримка у вирішенні багатьох проблем. «Вісті» зустрілись з головою Громадського Об’єднання «Громадянський захист» (ГО «ГЗ») Владиславом Колесниковим, який розповів про особливості діяльності об’єднання і допомогу, яку отримують ті, хто її потребують.

Ініціатива правозахисників

-Владиславе Миколайовичу, скільки років існує організація? Що стало поштовхом для її створення і хто його ініціював?

— Наша громадська організація була створена трохи більше ніж півтора роки тому за ініціативи правозахисників, які давно займаються громадською діяльністю. Окрім мене це – Олександр Соляр, Лія Нестеренко і Ігор Коробов. Всі мають юридичну освіту. Я закінчив ще й Дніпропетровський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, багато років працював на державній службі. Наразі займаюсь громадською діяльністю: окрім ГО «ГЗ» очолюю Слобожанське бюро безоплатної правової допомоги. Мої колеги вдало поєднують громадську роботу з професійною діяльністю. Лія Нестеренко є директором юридичної компанії. Ігор Коробов — юристом міської ради, а Олександр Соляр працює помічником судді у Дніпропетровському апеляційному адміністративному суді. Взагалі «Громадянський захист» зібрав 56 осіб з різних сфер суспільного життя. Незважаючи на те, що наша організація – правозахисна, багато з них не є юристами, але працюють дуже активно. Якщо говорити про поштовх до її створення, то це, безумовно, бажання допомагати незахищеним верствам населення вирішувати соціально-важливі питання. Я почав надавати безоплатні юридичні консультації ще в студентські роки. Це було не тільки цікаво: таким чином я вчився, розвивався. Згодом захотілося перевести допомогу на більш високий рівень — виникла думка створити правозахисну організацію.

 — Що Ви можете сказати про напрямки діяльності ГО «Громадянський захист»?

—  Головний напрямок – юридична діяльність. Я входжу до складу Всеукраїнської громадської організації «Союз юристів України», яка, до речі, є партнером Національної спілки журналістів України. Також я є членом Асоціації правників України. «Громадянський захист» активно співпрацює з іншими громадськими об’єднаннями, органами державної влади та місцевого самоврядування, громадами. Якщо вдатися до статистики, то за останній рік роботи було прийнято понад 1000 громадян, які отримали безоплатні юридичні консультації. Направлено 86 звернень до органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Забезпечено участь представників організації у 275 судових процесах. Наразі розглядається 71 справа: 8 стосуються захисту суспільних інтересів, 1 – перебуває у Європейському суді з прав людини. Хочу додати про таке: нещодавно у Києві пройшла всесвітня конференція «Ялтинська Європейська Стратегія YES 2017». Я представляв на ній Дніпропетровську область, яка є  однією з провідних за якістю надання правових послуг населенню та високим рівнем розвитку його правової освіти. Взагалі ж то ми вважаємо, що будь-яка допомога має бути суспільно важливою, навіть, якщо вона не пов’язана з порушенням юридичних прав. До нас може звернутися і одна людина, і декілька, наприклад, через незаконні побудови або сміттєзвалища, які заважають комфортному життю. Люди скаржаться, але на них відверто не зважають уваги. У таких випадках ми й підключаємося, незалежно від того, у якому селі, місті або районі області потрібне наше втручання.

—  Напевне, буде доречним навести приклад резонансної події, через яку до вас звернулися по допомогу…

— Звісно ж, зважаючи на те, що одним з головних принципів діяльності ГО «Громадянський захист» є задоволення соціальних інтересів громадян. Ми ведемо активну боротьбу з встановленням незаконних газових заправок. Наразі – у Петриківському районі. Але є декілька скарг по нашому місту та у Підгородному. В Петриківському районі з цього приводу ведуться суди, громада виборює свої права. Виявилося, що на земельній ділянці, орендованій під магазин, смажать шашлик на мангалі, а поряд виросла газова станція. В сільській раді, голову якої ввели в оману, коли оформлювали документи, з цього приводу створили комісію з залученням наших представників. Виїхавши на місце, ми побачили все на власні очі. Уявіть сусідство вогню на мангалі й газової заправки, до якої постійно під’їжджають машини… Будь-якої миті все це могло злетіти у повітря, могли загинути люди. Наші звернення до МНС були проігноровані, бо, виявляється, звертатися треба, коли «щось трапиться». Ми ж хочемо це попередити і у майбутньому не допускати порушення суспільних інтересів і прав територіальної громади.