Власний дім у селі: як держава заохочує будуватися поза містом

Сучасна Україна йде шляхом урбанізації. Міста зростають, а села все більше занепадають. Протиставлення міського і сільського стає все більш контрастним, а темп життя – швидшим. Як сучасні тенденції змінюють сільську демографію і що з цим вдіяти, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

ПРОБЛЕМИ УКРАЇНСЬКОГО СЕЛА

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Українське село переживає справжню демографічну кризу. За даними Інституту економіки та прогнозування НАН, за 10 років чисельність сільського населення скоротилося на 16%. Найбільше у Чернігівській, Сумській, Вінницькій, Кіровоградській та Харківській областях. Смертність у сільській місцевості у кілька разів перевищує народжуваність, а трудова еміграція молоді тільки набирає обертів. Усе більше жителів їдуть не тільки у великі міста України, а й за кордон.

Експерти зазначають, що це не тільки українська проблема, а світова тенденція до урбанізації. В усьому світі спостерігається потяг до великих міст. Але змінити ситуацію можна через покращення умов праці і проживання у селі. Так, у Швейцарії за переїзд до села на постійне місце проживання пропонують гроші, в Італії – землю.

Розвиток сільських територій в Україні також потребує підтримки. Експерти запевняють, що він має базуватись як на економічному, так і на соціальному складнику. Держава має запровадити кращу систему допомоги при народженні дітей у селі та підтримку молодих сімей. Окремо варто стимулювати українців будувати власне житло у сільській місцевості. Для цього вже працює програма пільгових кредитів, яку слід розширювати і популяризувати.

КРЕДИТ НА ВЛАСНИЙ ДІМ

В Україні працює програма підтримки будівництва у селі «Власний дім». Вона існує з 1997 року, а з 2010-го фінансується зі спецфонду держбюджету завдяки поверненню раніше отриманих кредитів, а також коштів місцевих бюджетів.

Згідно з її умовами мешканець села може взяти пільговий кредит на житло. Кошти можна витратити на будівництво, добудову, купівлю чи інженерне забезпечення житла. Гроші надаються на термін до 20 років, а молодим сім’ям, в яких вік чоловіка та дружини не перевищує 35 років, – до 30 років. Відсоткова ставка складає 3% річних.

Граничний розмір кредиту: близько 400 тис. грн – для нового будівництва, 300 тис. грн – для придбання житла, 250 тис. грн – для реконструкції, добудови незавершеного будівництва, до 100 тис. грн – для спорудження інженерних мереж, підключення їх до наявних комунікацій. У 2020 році позики у межах програми отримали 1388 родин, у 2021-му – ще 1126 родин.

«На сьогодні програма «Власний дім» чи не єдина в Україні, яка створює умови для забезпечення житлом сільського населення. Відтак попит на такі пільгові кредити високий, адже для багатьох сільських мешканців ця програма є реальним шансом отримати власне житло чи поліпшити умови проживання. У 2023 році вона продовжується. На її реалізацію у спецфонді держбюджету передбачено 38,96 млн гривень», – зазначає заступниця міністра розвитку громад та територій Наталія Козловська.

ДЕТАЛІ ЩОДО ПОЗИКИ

Загалом позика доступна для будь-якого мешканця села, який бажає придбати чи збудувати власний будинок. Але кредит можуть взяти також містяни, які хочуть переселитись у сільську місцевість. Для цього вони повинні підтвердити свою платоспроможність та постійно проживати в селі. Cкористатися програмою також можуть учасники АТО, переселенці та багато­дітні родини. Для цих категорій можуть надаватись додаткові пільги.

Важливо знати, що програма реалізується через фонди підтримки житлового будівництва при ОДА. Такі регіональні фонди діють в усіх областях України. Для участі у програмі потрібно подати пакет документів саме до цих фондів. До нього входить: заява на ім’я голови фонду, оригінали і копії паспортів та ідентифікаційних кодів усіх членів родини, довідка з місця проживання родини, технічний паспорт чи свідоцтво про право власності на будинок, де зареєстрований позичальник або рішення про перебування на квартирному обліку для отримання житла.

Також потрібно подати довідки про працевлаштування, доходи, про наявність або відсутність власного житла або земельної ділянки. Якщо кредит оформлюється на купівлю житла, то потрібна заява від продавця про згоду на продаж житла та нотаріально посвідчена копія договору купівлі-продажу житла.

Експерти погоджуються, що насамперед кредитна програма буде цікава жителям сіл, але є сподівання і на приток нових жителів. Особливо це вкладається у сучасну філософію дауншифтінгу, тобто сповільнення і зміни стресового способу життя у місті на більш спокійний ритм. Переїзд до села – це вдалий варіант.

фото із відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!