Як дніпряни розуміють свої права

Українці цінують свої права і свободи, хоча погано орієнтуються щодо їхнього змісту і сутності правових механізмів. Також демонструють досить низьку готовність до активних дій задля відстоювання власних прав.

Соціальне дослідження

Східний ­регіон

У Дніпрі презентували результати соціологічного опитування щодо того, як мешканці розуміють та цінують свої права і свободи. В межах проекту «День прав людини у вашому місті» та за підтримки  Програми розвитку ООН Центр інформації про права людини повідомив результати загальнонаціонального дослідження. Опитування проводилося з 22 жовтня до 6 листопада 2016 року та охопило більше двох тисяч дорослого населення України, серед якого — держслужбовці, судді, поліцейські, вчителі, журналісти та правозахисники. Член авторського колективу Володимир Яворський повідомив, що під час дослідження з’ясувалось, що у Східному регіоні, до якого належить і Дніпропетровська область, люди найчастіше використовують саме правові механізми. Так, із способів, які українці обирали для відстоювання своїх прав у разі їх порушення, на першому місці — суд (28,8%), на другому — поліція (23%), на третьому — органи місцевої влади. А 29% надали перевагу зверненню до рідних та пошуку потрібних знайомств.

Багато прогалин

Своєю чергою, Дніпропетровський регіональний представник уповноваженого з прав людини Тетяна Кокшарова зазначила, що населення Сходу, згідно з опитуванням, не схильне поділяти думку щодо можливості обмежувати права певних категорій людей. Також вона наголосила, що тут, зокрема, прихильніше ставляться до колишніх засуджених. Половина респондентів не згодна з тим, що можна обмежувати права ЛГБТ — спільноти, а також частіше виступали проти обмеження прав ромів: таку можливість заперечили 48% опитаних. Слід зауважити, що переважна більшість жителів Східного регіону, а це майже 88%, — заперечують застосування тортур під час бойових дій. Однак 11% допускають імовірність цього. Також наявний порівняно невисокий відсоток тих, хто вважає, що засуджених можна тримати в поганих умовах. Утім, фахівці зазначають, що дослідження виявило досить багато прогалин щодо розуміння українцями прав людини. Відтак, існує потреба широкої правоосвітньої роботи. Дуже важливим є і реформування формальної освіти задля того,  щоб уявлення про принципи та цінності прав людини закладались змалечку. Загалом, дослідження відкрило ті проблеми, на яких варто зосередитися усім: державним органам, місцевій владі,  ­правозахисникам та активістам.

Коментар

Андрій Сухарин, аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Кучеріва:

— Оцінка кожної категорії прав є середньою або низькою, тобто не сягає трьох балів із п’яти. Дотримання базових прав — на життя, свободу слова, доступу до інформації у Східному регіоні оцінили на 3,11 бала, політичних прав — на 3,17, культурних — 3,27, соціальних та економічних — 2,41, екологічних — 2,43 бала.

Аліна Маякова,

фото Миколи Лисенка