Як НБУ зібрався реформувати галузь онлайн кредитування

Сфера онлайн кредитування населення переважно перебуває у зоні впливу небанківських фінансових установ. І хоча банки перераховують кредитні кошти на банківську картку, оформлення все одно відбувається офлайн у відділенні.

Тому на найближчу перспективу Національний банк України поставив собі за мету забезпечити ефективне регулювання на ринку небанківських фінансових послуг. Тому усі МФО, у яких можна взяти кредит онлайн, чекає цікаве майбутнє. Розберемося, що хоче змінити НБУ.

Швидкість прийняття рішень

Для ухвалення будь-якого нормативно-правового акта у сфері регулювання сфери небанківських послуг необхідно проводити складну багаторівневу процедуру. Національний банк планує спростити процедуру регулювання. Що цікаво, спрощення процедури не стосується банківського сектора та тієї частини небанківських послуг, що регулюються Національною комісією з цінних паперів та фінансового ринку. Це необхідно для усунення зайвої бюрократії та оперативної реакції на постійні кризи у сфері небанківських послуг.

Правила відповідального кредитування

Не маючи можливості вплинути на безвідповідальних позичальників, Національний банк України впливатиме на кредиторів. Дослідження показали, що часто жертвами МФО стають громадяни без доходів або з дуже низькими доходами. По суті миттєві фінансові рішення у вигляді кредитів онлайн не тільки не вирішують фінансових проблем, а ще більше ускладнюють життя позичальників. Видача кредитів здійснюється дистанційно на картку онлайн без належної перевірки кредитоспроможності українців. А відсоткові ставки сягають 1500% річних.

У зв’язку з цими обставинами НБУ пропонує низку змін до Закону України «Про споживче кредитування»:

  • Обмежити процентні ставки за онлайн-кредитами. На даний момент у середньому МФО України кредитують під 2,5% на день. НБУ пропонує обмежити 0,8% на день.
  • Встановити регламент оцінки позичальника. Наразі до процесу скорингу для небанківських фінансових установ немає жодних вимог. Перевірка позичальника відбувається за внутрішнім алгоритмом МФО.
  • Національний банк України планує закріпити процедуру та правила перевірки кредитоспроможності.

Додаткові штрафи для МФО за недотримання правил

НБУ зазначає, що за останні роки досяг високих результатів у регулюванні ринку споживчих кредитів та етичності поведінки кредиторів. Але незважаючи на те, що вже зроблено багато, багато чого ще потрібно зробити. Якщо ми хочемо стати частиною цивілізованого європейського світу та фінансової системи.

фото: з відкритих джерел