Як нормалізувати режим сну у дітей

Із настанням осені у багатьох дітей змінився звичний плин життя: вони повинні тепер або починати, або знову повертатись до життя за розкладом. І йдеться не лише про розклад уроків у школі, а передусім режим дня.

Через постійне онлайн-навчання та канікули багато хто з дітей звик пізно лягати спати, зранку їм важко встати, тому на перших уроках у школі вони можуть хотіти спати, через це бути неуважними; погано сприймати тему уроку та пояснення вчителя. «Вісті» дізнавались, як привчити дитину до режиму сну і допомогти їй краще засинати.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

ПЕВНІ УМОВИ

Починати налагоджувати режим сну потрібно поступово. Спочатку слід створити умови, аби організм дитини почав виробляти мелатонін – гормон сну. Він найбільш активно виділяється приблизно із 21.30-22.00 годин. Виробляється він, коли людина перебуває у спокійному стані, її ніщо не дратує, не відволікає її увагу та не збуджує, а також не повинно бути поряд джерела яскравого світла, щоб організм зрозумів, що пора відпочивати.

«Потрібно за пів години до сну відкласти гаджети, вимкнути телебачення – це допоможе нервовій системі розслабитись. Варто вимкнути яскраве світло, можна трішки посидіти у напівтемряві – так організм почне розуміти, що потрібно готуватись до сну. Книгу теж краще не читати, бо історія може захопити фантазію дитини, вона потім довго не зможе заснути. Починати впроваджувати новий режим сну потрібно поступово, щодня відправляючи малечу спати на 5-10 хвилин раніше», – пояснює лікар-терапевт Богдан Загороднюк.

Він зазначає, що дітям може бути важно просто лежати в ліжку і чекати, коли «прийде сон», тож рекомендує батькам скористатись маленькими хитрощами або народними засобами.

МАГНІЙ ТА ТРИПТОФАН

Як зазначає лікар, вітамін магній допомагає регулювати «виробництво» організмом мелатоніну. Його достатній рівень позитивно впливає на гормон сну. Також сприяє кращому засинанню і амінокислота триптофан. “У лікарських препаратах триптофан та магній часто взаємо­пов’язані. Щоб дитина отримала необхідний для сну рівень магнію та триптофану, слід давати їй певні продукти за кілька годин до сну, під час вечері. Зокрема, триптофан міститься у м’ясі, рибі, бобових, сирах; помідорах, перці; яйцях, фініках, чорному шоколаді, картоп­лі, меді, в бананах та мандаринах. У цих же продуктах міститься і магній. Тобто, якщо на вечерю дати дитині картоплю, рибу з овочами, а потім на десерт ложку меду, то ймовірність, що вона краще і швидше засне – збільшиться в рази», – говорить Богдан Загороднюк.

Він зазначає, що для нормалізації сну дитину варто обмежити у споживанні обробленої їжі: ковбас, сухариків чи чипсів, солодких напоях. Важливо контролювати і рівень вуглеводів, особливо ввечері, бо якщо дитина споживає їх забагато і при цьому мало рухається, то в неї може бути надлишок енергії, який вона не використає до сну і ця енергія заважатиме їй заснути.

«Рецепт простий: потрібно споживати менше вуглеводів. Бажано, щоб дитина отримувала їх із фруктів, а не з цукерок чи солодких напоїв, а на вечерю давати їй продукти, багаті на магній – це допоможе заспокоїтись та вчасно заснути», – запевняє Богдан Загороднюк.

ТАМАРА БЄЛКІНА
фото з відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!