Як отримати компенсацію за зруйноване житло

Власники нерухомого майна, чиє житло було пошкоджено через бойові дії після 24 лютого 2022 року, але при цьому воно підлягає відновленню, можуть розраховувати на виплати в сумі 200 тис. грн від держави. Та щоб отримати гроші, потрібно дотримуватись правил та виконати низку умов. Яких саме – розбирались «Вісті».

ВИРІШУЄ КОМІСІЯ

В Україні почали виплачувати кош­ти за програмою «єВідновлення». Максимальна сума допомоги, на яку можуть претендувати громадяни, складає 200 тис. грн. Вона виплачується тим, чиє житло хоча й постраж­дало від наслідків збройної агресії РФ, але є придатним для життя. Чи можна жити в помешканні,, визначає комісія, яка була створена органами місцевого самоврядування.

Членами комісії є провідний інженер-проєктувальник та інженер-консультант, будівельний експерт, що має сертифікат за спеціалізацією «інженерно-будівельне проєктування у час­тині забезпечення механічного опору та стійкості». Після обстеження комісія заповнює чек-лист із визначення допомоги для відновлення пошкодженого нерухомого майна та має ознайомити з ним заявника, а також – сфотографувати пошкодження, які свідчать про обсяг руйнувань. Ці фото співробітники комісії завантажують у Реєстр пошкодженого і зруйнованого майна. Для отримання допомоги громадянин повинен надати заяву на виплату. Рішення щодо суми відшкодування повинна винести Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації, створена при органі місцевого самоврядування.

Отримавши акт про пошкодження, потрібно звернутись із заявою до місцевої влади про надання допомоги. Документ про завдані руйнування дуже важливий і його оригінал повинен бути у постраждалих.

КОМУ ВИПЛАТЯТЬ

Пошкоджений дім чи квартира повинні знаходитись на неокупованій території. Ще одна умова – власник житла не повинен його самостійно ремонтувати. Тобто, допомога можлива, якщо іще не зроблено ремонт за власний кошт. Передусім гроші отримують учасники бойових дій; люди, що отримали інвалідність унаслідок війни чи інваліди I або II групи, ветерани, члени загиблих сімей військових; мобілізовані; багатодітні родити; вихователі дитячого будинку сімейного типу; люди, які є опікунами чи піклувальниками, патронатними вихователями; діти-сироти та діти, які позбавлені батьківського піклування. Потім – усі інші постраждалі.

Кошти перераховують на спеціальну картку. Їх можна буде витратити на будівельні матеріали або ремонтні послуги підрядників. Крім того, підрядники повинні брати участь у програмі «єВідновлення». Використати кошти потрібно упродовж 12 місяців, інакше вони повернуться в держбюджет.

ЧЕРЕЗ ЗАСТОСУНОК

Також можна подати заяву в застосунку «Дія». Там уже є шаблон, який потрібно заповнити та додати фото пошкодженого майна. Навіть якщо фото немає – заяву все одно можна написати та подати на допомогу через портал або застосунок «Дія». Після реєстрації в «Дії» постраждалим надійде інформація – до якої комісії з обстеження майна їм звернутись тощо. Подати заявку в «Дію» потрібно, навіть якщо майно розташоване на тимчасово окупованій території.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото з відкритих джерел