Як отримати спадщину під час війни

В Україні змінено терміни, коли людина може звернутись до нотаріуса, щоб отримати спадщину. Якщо в цей строк не вкластися, то щоб отримати майно померлого, потрібно буде звертатись до суду.

ПЕРЕОФОРМЛЕННЯ МАЙНА

Після смерті людини права на її рухоме та нерухоме майно переходять до спадкоємців. Законодавством України передбачено, що дата відкриття спадщини – це коли спадкоємець повинен звернутись до нотаріуса, аби переоформити на себе майно померлого – складає пів року. Під час воєнного стану до цього терміну додали ще 4 місяці. Тоб­то поки в країні триває повномасштабна війна, у спадкоємця є 10 місяців, упродовж яких він повинен оформити спадкування майна.

«Дата відкриття спадщини – це не тоді, коли особа звернулась до нотаріуса, а дата смерті людини, яка заповіла комусь своє майно. Відлік починається з того дня, що прописаний у свідоцтві про смерть. Нотаріус може бути приватний або державний – немає значення, у них однакові повноваження», – говорить адвокатка Світлана Боднар.

Якщо людина за цей час не звернулась до нотаріуса, але хоче вступити у права спадкоємця– то її чекає процедура звернення до суду і поновлення термінів дати відкриття спадщини. Також спадкоємець повинен указати, з яких причин не зміг вчасно вступити у спадок.

ПРАВО НА ОТРИМАННЯ

Людина, що вирішила скласти заповіт, повинна чітко прописати, де знаходиться її майно та мати документи на нього, а також документи того, на кого він складається. Кожен новий заповіт скасовує попередній. Якщо людина не має заповіту, то в цьому випадку виникає право отримання її майна спадкоємцями за законом.

«Усі родини стають у п’ять черг. Діти, дружина, чоловік, батьки – усі вони в рівних частках отримують спадщину. Всі вони правонаступники першої черги», – зазначила старша викладачка кафедри аналітики економіки та менеджменту ДДУВС Наталія Протопопова.

Вона також додала, що неповнолітні діти та непрацездатні особи й інваліди мають обов’язкову частку, незалежно від того, чи був сформований заповіт, а також хто там указаний.

«На момент смерті чоловіка дружина пенсійного віку обов’язково має свою частку, навіть якщо все майно було переписане на дитину. Якщо вона не бажає отримати свою частку, то повинна прийти до нотаріуса та відмовитись від неї», – пояснила Наталія Протопопова.

ТАМАРА БЄЛКІНА