Як виявити травму і надати першу допомогу: поради
Теплі осінні дні – гарна нагода перед прийдешніми холодами насолодитися природою і зарядитися позитивною енергією. Але травми та ризики чатують повсюди. Тому «Вісті Придніпров’я» розкажуть, як виявити травму і надати першу допомогу.
Наголошуємо, що при серйозних травмах – вивихах, розтягненнях, переломах – необхідно викликати невідкладну швидку допомогу або відвезти потерпілого до лікаря. Але важливо вміти розпізнати вид травми, щоб не нашкодити людині своїми діями.
Розтягнення та розриви зв’язок
Розтягнення та розриви супроводжуються характерними ознаками. Це різкий біль в суглобі, набряклість і синюшність шкіри в місці отриманої травми. Потерпілому складно поворухнути кінцівкою, при дотику до місця травми він відчуває ще більш сильний біль. Необхідно зафіксувати пошкоджену кінцівку. Якщо це нога, то потрібно покласти її на піднесення.
Вивихи і удари
Забій – це найбільш легкий вид травми, хоча ступінь забиття може бути різною і навіть вимагати госпіталізації. Класичний забій м’яких тканин «розповість» про себе болем і утворенням гематоми (синець). На забій можна нанести спеціальний засіб від удару або прикласти холод (Увага! Не застосовуйте холод на відкриту поверхню шкіри). Вивих можна визначити по неприродному стану, яке набуває пошкоджена кінцівка. Травма дуже болюча, вправляти вивих самостійно ні в якому разі не можна! Потрібно зафіксувати кінцівку і скоріше доставити потерпілого в медичний заклад.
Відкриті та закриті переломи
При відкритому переломі ви відразу все зрозумієте: сильний біль, відходження зламаної кістки, набряклість тканини на місці травми – видовище не для людей зі слабкими нервами. Відкриті та закриті переломи вимагають накладення шини, у відкритих травм перед фіксацією кінцівки обов’язковою є стерильна пов’язка. Якщо ви не вмієте цього робити або занадто боїтеся – постарайтеся заспокоїти постраждалого і терміново викликайте «швидку»!
При підозрі на перелом потрібно обережно накласти шину на пошкоджену руку або ногу, зробити фіксатор можна з підручних засобів – палиць, дощок, ременів. Важливо обмежити рух кістки в місці отриманого перелому. Якщо є підозра на перелом хребта, то транспортувати постраждалого самостійно не можна.
Рани та порізи
Глибоку рану необхідно промити проточною водою. Самостійно не намагайтеся видаляти з рани сторонні предмети. Краї отриманої рани потрібно обробити: якщо в аптечці немає перекису водню, підійде горілка, спирт, одеколон. Шкіра навколо рани ретельно протирається, край обробляються йодом. Запам’ятайте – обробляються тільки краї рани, лити йод, спирт або «зеленку» в саму рану не можна! Накладіть зверху суху пов’язку і зверніться до травмпункту. Легкі подряпини або садна можна повністю помазати йодом, спиртом і накласти зверху пов’язку.