Які наслідки матиме підрив Каховської ГЕС для України та Дніпропетровщини (Фото)
Минулого тижня сталася трагедія – підірвали Каховську ГЕС, через що вся вода, яка там знаходилась, затопила 47 населених пунктів Херсонської області, в деяких містах рівень води сягав двоповерхового будинку, а мешканці чекали рятувальників на дахах будівель. Які наслідки матиме це в довгостроковій перспективі, а також окремо для нашої області – розбирались «Вісті».
ПІДТОПЛЕНІ РАЙОНИ
Каховська ГЕС побудована після Другої світової війни та була введена в експлуатацію у 1956 році. Максимальна глибина водосховища складала 24 м. Крім того, що тут вироблялась електроенергія, з греблі брали початок Каховський та Північно-Кримський канали, подавалась вода в АР Крим та для зрошування територій Херсонської області. Також водилось багато риби, це було одне з найулюбленіших місць рибалок. 24 лютого 2022 року станція була захоплена. Вперше інформація про те, що до машинного відділення ГЕС вороги завезли вибухівку, з’явилась у ЗМІ восени минулого року. Також про те, що гребля замінована, заявляв тоді Президент України.
6 червня 2023 року приблизно о третій годині ночі стало відомо, що Каховську ГЕС підірвали і відбувся спуск води – тоді вона знаходилась на відмітці 17,5 метра – і вся ця лавина ринула до населених пунктів, затоплюючи міста та селища – постраждав лівий та правий береги області, зокрема частина міста Херсон. Під водою опинились 47 населених пунктів. Частина води дійшла до Миколаєва, де підтопила понад 10 сіл, а в самій Миколаївській області під водою опинився 31 населений пункт. У Херсонській області люди, аби врятуватись, вилазили на дахи будинків та чекали там рятувальників. Дуже критичною ситуація виявилась у Голій Пристані та Олешках – за даними Херсонської обласної військової адміністрації, ці населені пункти затоплено на 80-90%, і що там відбувається нині, скільки людей удалось евакуювати та скільки загиблих – невідомо, ці міста перебувають під окупацією.
Нині вода вже почала відступати, її рівень із кожним днем знижується. Кількість загиблих унаслідок повені стане відомо згодом. За даними експертів, вода повинна повністю відійти до кінця цього тижня. Українські рятувальники та волонтери евакуюють людей та тварин із підтоплених населених пунктів. На берег Одеської області вода приносить різноманітні конструкції, меблі, будиночки, сміття та навіть тварин на «плотах» із дошок -усе це пливе із затоплених міст сусіднього регіону. Вода змила міни, які знаходились на полях міст Херсонської області, тож їх також приносить до Одещини.
РІВЕНЬ ЗБИТКІВ
Як зазначають в Укргідроенерго, Каховська ГЕС не підлягає відновленню. На її місці слід зводити нову дамбу. На це потрібно 5 років та 1 млрд євро. Уже заявили, що греблю відбудують, як тільки Україна поверне свої території. Сказати, які будуть наслідки, можна буде тільки після того, як зійде вода, а також коли екологи та вчені зможуть потрапити на тимчасово окупований лівий берег Херсонської області. Але нині вже відомо, що країна втратила близько 10 тис. га сільськогосподарських земель, люди – доступ до питної та прісної води. Чимало розмито кладовищ, сміттєзвалищ, що може призвести до забруднення ґрунту та інфекційних спалахів на території.
«Каховське водосховище забезпечувало зрошення значної території Херсонщини та Криму. Нині вся ця система зруйнована. Аби відновити її, потрібно кілька років. Також на дні водосховища мул роками «всмоктував» токсичні речовини – це стокові води промислових підприємств Запоріжжя, мастило зі станції, інші види забруднення – і все це потрапило у води Дніпра і на поля. Сказати, що буде далі з територіями, нині важко, бо потрібно провести різноманітні дослідження вже після того, як вода спаде», – говорить еколог із Дніпра Олександр Терещенко.
На даний час орієнтовний рівень збитків через підрив дамби складає 55 млрд грн. За словами еколога, у довгостроковій перспективі південь України може стати місцем, де не можна буде вирощувати овочі, ягоди, також буде відчуватись нестача риби і відбудеться опріснення Чорного моря. «Терористичний акт на Каховській ГЕС фактично залишив без води 94% зрошувальних систем у Херсонській, 74% – у Запорізькій та 30% – у Дніпропетровській областях. Поля півдня країни вже в наступному році можуть стати пустелею», – зазначають у Міністерстві аграрної політики України.
НАСЛІДКИ ДЛЯ ДНІПРОПЕТРОВЩИНИ
Чотири області в Україні постраждали від підриву ГЕС. Гребля забезпечувала питною водою частину Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей. Так, на Дніпропетровщині критична ситуація виникла на Нікопольщині, у Марганці, Покрові, Криворізькому районі. Нині вода подається тут погодинно, людям підвозять цистерни з водою – питною та технічною. У Марганецькій громаді є 10 точок, де можна набрати воду, у Покрові – 7. Влада обіцяє, що їх ставатиме дедалі більше. За графіком вода подається мешканцям Нікополя, Першотравневої громади Криворізького району. Для побудови нового магістрального водопроводу, що зможе забезпечити питною водою Кривий Ріг, Нікополь та Марганець, Кабінет Міністрів виділив 1,5 млрд грн. Для забезпечення потреб регіону щодо питної води виділено 846 млн грн.
Також через обміління Каховського водосховища в області стався масовий мор риби. У Зеленодольській громаді загинуло 855 кг риби. Проводиться постійний моніторинг стану водойм. Загрози спалаху холери чи іншої хвороби в області немає.
Особливу небезпеку руйнування Каховської ГЕС становить для Запорізької АЕС, адже вода з водосховища використовувалась як охолоджувач для відпрацьованого ядерного палива. Та в «Енергоатомі» заявляють, що на цей випадок на ЗАЕС є спеціальний ставок-охолоджувач. Нині рівень води в ньому в нормі, а ситуація на ЗАЕС контрольована.
ТАМАРА БЄЛКІНА
фото з відкритих джерел