Єлизаветі ІІ – 92: цікаві факти з біографії королеви, яких ви точно не знали

Біографія Єлизавети ІІ сповнена багатьох цікавинок, і це не дивно: 21 квітня королева Великобританії відзначає 92-й день народження. Єлизавета за час свого правління встановила чимало рекордів, адже вона на почесному пості вже 66 років. «Радіо Максимум» зібрали для вас цікаві факти про королеву та її сім’ю.

День народження королева Єлизавета ІІ святкує двічі: 21 квітня – у сімейному колі, а на початку червня – офіційно. Така традиція була встановлена на початку XX століття королем Едуардом VII, який народився в листопаді, але хотів відзначати день народження в гарну погоду.

Єлизавета ІІ – біографія

Дитинство

Королева Англії народилася в 1926-му році у сім’ї старшої дочки принца Альберта, герцога Йоркського (майбутнього короля Георга VI, 1895-1952 рр.) і леді Єлизавети Боуз-Лайон (1900-2002 рр.). Дівчинці традиційно дали потрійне ім’я: Єлизавета Олександра Марія. У дитинстві майбутня королева називала себе Лілібет, і це прізвисько залишилося з нею й досі.

Єлизавета в 1 рік - фото 241865

Єлизавета в 1 рік

Спершу про сходження Єлизавети на престол годі було й мріяти, адже вона була третьою в черзі на Корону після дядька і тата, і це очікування могло б затягтися на все життя. Долю принцеси змінила Любов. Її дядько, король Едуард, не чекаючи офіційної коронації, відрікся від престолу, аби укласти шлюб з розлученою простолюдинкою. Відтак, на троні опинився батько Єлизавети Георг VI, а вона стала прямою спадкоємицею британської Корони.

У 4 роки в Лілібет з’явився власний будиночок, де вона підтримувала чистоту та проводила вільний час. Майбутня королева не ходила в школу, сім’я запрошувала вчителів, а мати підбирала для дочки літературу. Першими дорослими книгами Єлизавети стали романи популярного британського гумориста Пелама Вудхауса. Батько ж вважав за свій обов’язок ділитися зі старшою дочкою, а отже, з майбутньою королевою, власною думкою з приводу історії, політики та сучасного світоустрою.

Єлизавета ІІ з сестрою та мамою - фото 241867

Єлизавета ІІ з сестрою та мамою

До слова, у 1930 році в Єлизавети народилася молодша сестра Маргарет, з якою вона мала чудові стосунки. І хоча та частенько вляпувалася у різні скандали та любила від душі веселитися, Єлизавета до витівок Маргарет ставилася прихильно і підтримувала не дуже щасливу в особистому житті принцесу до самої її смерті в 2002 році.

Єлизавета відрізнялася небувалою тягою до знань і старанністю. Вона швидко опанувала кілька іноземних мов, зокрема французьку, а вже з 11 років була скаутом, а потім і морським рейнджером.

Фото Єлизавети ІІ в дитинстві - фото 241869

Фото Єлизавети ІІ в дитинстві

Юність

Період дорослішання Єлизавети ІІ припав на Другу світову війну. Коли Великобританія вступила у війну з нацистською Німеччиною, Лілібет з сестрою залишалися в Віндзорському замку, тоді як король Георг з дружиною перебували в Лондоні – звідти монарх з парламентом керували обороною країни.

Лондон регулярно й інтенсивно бомбили: у вересні 1940-го одна з бомб влучила прямо у двір Букінгемського палацу – король з королевою дивом уникли смерті. 14-річна Лілібет, за прикладом монарха батька, який зміцнював дух британців своїми радіозверненнями, вела з Віндзорського замку радіопередачі для юних англійців.

Ближче до кінця війни юна принцеса, як це було прийнято при англійському дворі, і сама пішла на службу. В одній з лондонських частин Єлизавета стала механіком: вона навчилася водити і обслуговувати важкі армійські вантажівки.

Королева Єлизавета була механіком - фото 241868

Королева Єлизавета була механіком

За свідченнями істориків, саме в роки війни Єлизавета по справжньому зблизилася зі своїм батьком. Вона бачила, який тягар лежить на плечах короля, скільки сил і здоров’я він забирає, і розуміла, що настане день, коли їй самій доведеться робити ту ж роботу. Георг VI був єдиним і найкращим учителем.

Одруження з Філіпом

Свого майбутнього чоловіка, Філіпа Маунтбаттена, грецького принца у вигнанні і старшого лейтенанта британського флоту, Єлизавета вперше побачила в 1934 році, коли їй було 8, а йому 13 років. Майбутня королева закохалася в Філіпа з першого погляду, адже він і справді був ще тим красенем.

Щоправда, батько Єлизавети шлюб із зубожілим аристократом не схвалював, однак дівчина завжди мала залізну волю – мало того, що вона, судячи з чуток, сама зробила Філіпу пропозицію, так ще й переконала непохитного батька в необхідності цього шлюбу.

Чоловік Єлизавети II є її трирідним дядьком і чотирирідним братом.

Весілля Єлизавети ІІ і принца Філіпа - фото 241870

Весілля Єлизавети ІІ і принца Філіпа

У 1947 році Єлизавета і Філіп одружилися в лондонському Вестмінстерському абатстві. Це весілля стало першим великим післявоєнним святом і його з ентузіазмом сприйняло англійське суспільство. Принцесу обожнювали, і те, що вона вибрала собі не якогось знатного аристократа, а небагатого, але красивого бойового офіцера, лише зміцнило її популярність.

Сім’я Єлизавети ІІ

Ще до вступу на трон в 1948 році Єлизавета ІІ народила принца Чарльза, а в 1950-му – принцесу Анну. Через десять років королівське подружжя обзавелося ще двома дітьми – синами Едвардом і Ендрю. Скільки ж всього членів британської королівської сім’ї?

Єлизавета і Філіп з Чарльзом і Анною - фото 241871

Єлизавета і Філіп з Чарльзом і Анною

Наразі – 15 осіб належать безпосередньо до королівської сім’ї і носять королівські титули: тут і сама королева, і її чоловік, і її діти, і внуки, і навіть правнуки (принц Джордж і принцеса Шарлотта, діти герцога і герцогині Кембриджських), і двоюрідні брати та сестри. Скоро цей список поповнить трета дитина Кейт Міддлтон і дружина принца Гаррі Меган Маркл.

Генеалогічне дерево королеви Єлизавети ІІ - фото 241861

Генеалогічне дерево королеви Єлизавети ІІ

І ще 15 осіб (це вони не навмисно так порівну поділилися), які королівських титулів не носять, на трон не претендують, але мають прямий родинний зв’язок з Єлизаветою. Тут теж є і внуки, і внучки, і племінники, але через аристократичні традиції вони вже просто герцоги, графи і лорди з леді.

Кейт Міддлтон, принц Вільям і Єлизавета ІІ - фото 241872

Кейт Міддлтон з сім’єю і Єлизавета ІІ

Правління Єлизавети ІІ

Єлизавета II побила рекорд перебування при владі королеви Вікторії, яка правила з 1837 по 1901 рік. Зараз йде 66-й рік її правління, і навіть у свої 92 роки Єлизавета старанно виконує королівські обов’язки. Ви не думайте, що бути королевою так просто, – її день розписаний по хвилинах, а офіційним візитам та прийомам нема кінця-краю.

Єлизавета була проголошена королевою Великобританії 6 лютого 1952 роки, коли помер її тато Георг VI. Тоді вона перебувала з чоловіком в Кенії. Церемонія коронації Єлизавети II відбулася 2 червня 1953 року в Вестмінстерському абатстві.

Влада королеви швидше формальна, а не реальна. Вона не впливає на політику країни, хоча всі рішення в Англії ухвалюють від її імені.

Єлизавета ІІ - фото 241874

Єлизавета ІІ в молодості

За час правління Єлизавети II змінилося 12 прем’єр-міністрів, 7 пап римських і 7 архієпископів Кентерберійських. Як зізнавалася королева, найважче їй було співпрацювати з Маргарет Тетчер, бо та геть не дослухалася до її порад.

Єлизавета ІІ зі знаменитим червоним портфелем - фото 241875

Єлизавета ІІ зі знаменитим червоним портфелем

Важкі часи настали для Єлизавети тоді, коли діти вже виросли, обзавелися власними дітьми і, здавалося б, цілком були адаптовані до дорослого самостійного життя. Однак нащадки беззаперечно підкорятися матері відмовлялися. Дочка Анна розлучилася з чоловіком, Ендрю теж не розірвав стосунки з дружиною, а Чарльз закрутив роман з Каміллою Паркер-Боулз, замість того щоб насолоджуватися сімейним життям з Діаною.

Але пройшли роки, принц Чарльз одружився на любові всього свого життя Каміллі, а молодий принц Вільям обрав собі за дружину дівчину некоролівської крові Кейт Міддлтон. Скоро одружиться також принц Гаррі, обраницею якого стала колишня актриса Меган Маркл.

Королівська родина Британії - фото 241876

Королівська родина Британії

Сьогодні рейтинг королівської сім’ї високий, як ніколи, а герцог і герцогиня Кембриджські Вільям і Кетрін, можуть сміливо претендувати на звання найпопулярнішої монаршої пари планети. Не відстає від старшого брата і принц Гаррі з Меган Маркл. А над усіма ними, як і раніше, дуже важлива фігура їхньої бабусі, яка в свої 92 роки залишається живим втіленням великих британських традицій.

Цікаві факти про Єлизавету ІІ

 1. У Її Величності немає паспорта.
 2. Королева не дає інтерв’ю.
 3. Єлизавета II є Верховним правителем Церкви Англії. Щонеділі вона відвідує церковну службу.
 4. Королева не носить з собою грошей. Тільки по неділях, прямуючи до храму, вона бере з собою 5 або 10 фунтів на пожертвування.
 5. Працює королева кожен день, за винятком Різдва. До дев’ятої ранку її особистий секретар готує знаменитий «червоний портфель» з документами для підпису монарха. Тим часом чоловік королеви принц Філіп закінчує свій сніданок. Її Величність любить снідати сама, рівно о дев’ятій.
 6. Ніхто, крім чоловіка Її Величності, не має права торкатися її на публіці. Лише чотири порушники протоколу дозволили собі обійняти королеву. Ними були два прем’єр-міністри Австралії, Пол Кітінг і Джон Говард, канадський велосипедист Луї Гарно і перша леді США Мішель Обама.
 7. Єлизавета II обожнює собак породи коргі. Першого коргі їй подарували на 18-річчя, останній нащадок цієї собаки помер у квітні 2018 року. Цю звіску королева сприйняла дуже важко.
 8. Одне з найулюбленіших занять Єлизавети ІІ – верхова їзда. Королева – прекрасна наїзниця. Вона досі обожнює кінні прогулянки, геть відмовляючись надягати жокейський шолом і покриваючи голову шовковою хусткою.
 9. Ще одне хобі Єлизавети II – водіння. Зараз, щоправда, її поїздки обмежені, і водити свій темно-зелений «Ягуар» королева може лише по території своїх маєтків.
 10. До речі, про маєтки. Їх у неї три – улюблений Віндзорський замок під Лондоном, куди королева і її чоловік люблять виїжджати на вихідні, маєток Сандрінгем в графстві Норфолк і замок і маєток Балморал в Шотландії.
 11. Її Величність щодня п’є алкоголь, але в дуже маленькій кількості. Під час вечері Єлизавета ІІ насолоджується коктейлем джина з вермутом, а от принц Філіп, як і його онук принц Вільям, – люблять пиво. Принц Чарльз обирає мартіні, його дружина Камілла – джин з тоніком, герцогиня Кембриджська – коктейлі, принц Гаррі теж полюбляє коктейлі, хоча часом не проти випити горілки.

Королева носить одяг тільки британського виробництва і тільки яскравих кольорів, щоб бути помітною в натовпі. У чорному вона може з’явитися хіба що під час трауру.

Єлизавета ІІ любить яскраві наряди - фото 241878