Юристи консультують: Чи може банк забрати квартиру за борги

Я взяла кредит під іпотеку в банку у 2008 році. Потім, у зв’язку зі скрутним матеріальним положенням не сплачувала кредит. Зараз банк подав у суд про виселення мене та моєї малолітньої дитини з квартири. Чи може суд виселити нас з дитиною, якщо це єдине наше житло?

На дане питання відповідає Костенко Оксана Миколаївна юрисконсульт ТОВ ЮК «Юрист 24-7»

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Відповідно до статті 1 Закону України «Про іпотеку» іпотека — це вид забезпечення виконання зобов’язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов’язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому законом. У разі невиконання боржником основного зобов’язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов’язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

Відповідно до статті 40 Закону  України «Про іпотеку» та статті 109 Житлового Кодексу, особам, яких виселяють із житлового будинку (житлового приміщення) — предмета іпотеки у зв’язку зі зверненням стягнення на нього, інше постійне житло надається тільки в тому разі, коли це житло було придбане не за рахунок кредиту, забезпеченого іпотекою цього житла. Але для того, щоб виселити дитину з житлового приміщення, потрібна попередня згода органів опіки та піклування та відсутність порушення майнових прав дитини, що на практиці зустрічається дуже рідко.

Оскільки, для здійснення будь-яких правочинів стосовно нерухомого майна на яке або право користування яким мають діти, потрібна попередня згода органів опіки та піклування. Тому, необхідно з’ясувати, чи була отримана згода органів опіки та піклування на вчинення такого правочину. Відповідно до пункту 67 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 24.09.2008 № 866 дозвіл на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким має дитина надається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної в місті ради за поданням служби у справах дітей після проведення зазначеною службою перевірки документів за місцем знаходження майна протягом одного місяця з дня надходження заяви на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини лише у разі гарантування збереження її права на житло і оформляється рішенням, витяг з якого видається заявникам службою у справах дітей.. Укладений без дозволу органів опіки та піклування договір іпотеки житлового приміщення, у якому проживають неповнолітні діти, є нікчемним та банк не має право звернути стягнення на заставлене майно і виселити неповнолітніх дітей.

Щодо факту порушення майнових прав дитини, то вам необхідно підтвердити і довести той факт, що правочин суперечить правам та інтересам дитини, тобто порушує гарантії збереження права неповнолітніх на житло, а також зменшує або обмежує їх прав та інтересів при користуванні житловим приміщенням.

Якщо у Вас виникли правові запитання – телефонуйте – 0961714209, 0933545165, або пишіть запитання: jurist24.7@gmail.com і ми дамо вам відповідь.

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!