Юристи консультують: Все про право власності на земельну ділянку

Мій чоловік отримав безоплатно земельну ділянку для будівництва. На цій земельній ділянці ми почали будувати будинок. Чи маю я право, як дружина на поділ і отримання ½ частки цієї земельної ділянки? На питання відповідає юрисконсульт ТОВ «Юрист 24-7» Циб Сергій Вікторович.

Відповідно до ст. 60 Сімейного кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Проте ст. 57 СКУ зазначає, що земельна ділянка, набута за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України є особистою приватною власністю. Отже, на даний час, законодавець не передбачає набуття спільної власності на земельну ділянку отриманої безоплатно.

Проте, слід враховувати дві обставини – по-перше, за земельним законодавством передбачено, що доля земельної ділянки похідна від будівель які на ній знаходяться, по-друге, раніше у земельному законодавстві містились норми, які передбачали право спільної власності подружжя на земельну ділянку отриману внаслідок безоплатної передачі.

Якщо земельна ділянка була набута безоплатно у період коли діяло законодавство, що передбачало набуття спільної власності подружжя на неї – то земельна ділянка залишається у спільній власності, оскільки закон не має зворотної дії в часі.

Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об’єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Таким чином, у разі набуття права власності на будівлі, ви отримуєте право власності і на земельну ділянку, на якій розташовано будинок.

Якщо у Вас виникли запитання телефонуйте – (050) 571-21-50; (097) 241-56-34; або пишіть запитання: dnepropetrovsklawyer@gmail.com і ми дамо вам відповідь.