Житлова нерухомість: податок за «зайві» квадратні метри

Уже кілька років поспіль кожні шість місяців в Україні зростає мінімальна заробітна плата. Та разом із нею збільшуються і податки та штрафи. Зокрема, підвищився податок на нерухомість і цьогоріч за квадратний метр зайвої площі квартири чи будинку доведеться викласти 90 грн.

ЗВІТНИЙ РІК

Оплачувати за квад­ратні метри, що перевищують установлені в Податковому кодексі норми, доведеться і фізичним, і юридичним особам та навіть нерезидентам країни, які втім мають об’єкти житлової або нежитлової нерухомості. Зазначимо, податок цей не новий та діє в Україні вже кілька років. Сплачувати його повинні ті, площа квартири в яких перевищує 60 кв.м, а будинку – 120 кв.м. Також це стосується і тих, хто є власником чи володіє часткою будинку та квартири, сумарна площа яких перевищує 180 кв.м.

«Обчислення суми податку за об’єкт/об’єкти житлової нерухомості здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси, тобто місцем реєстрації власника такої нерухомості. Сплачується податок за місцем розташування будинку чи квартири. Строки сплати податку – 60 днів від дня вручення податкового повідомлення-рішення», – сказала начальниця Лівобережного відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС в області Інна Сердюкова.

Вона зазначила, що ставка податку розраховується у розмірі 1,5% від мінімальної заробітної плати за минулий рік, тобто такої, яка була встановлена на 1 січня звітного року. У податківців звітним роком у 2022-му вважається минулий. Тобто цьогоріч особи будуть платити за користування квадратними метрами минулого, 2021 року. «Наприклад, станом на 01.01.2021 мінімальна заробітна плата складала 6 000 грн, відсоткова ставка по Дніпру – 1,5%, тому одержуємо, що 1 кв.м об’єкта житлової нерухомості складає 90 грн», – сказала Інна Сердюкова.

НАДЛИШКОВІ МЕТРИ

Платити за всі квад­ратні метри житла не доведеться. Податок вираховується лише за надлишкові. Тобто, якщо людина має квартиру площею 70 кв.м, то дозволені 60 кв.м податком не обкладаються і вирахувати, скільки потрібно віддати державі, просто: від 70 відняти 60, отримаємо 10, тобто лише ці 10 кв.м оподатковуються. Така ж схема діє і під час обчислення податку за будинок. При цьому кількість будинків чи квартир неважлива, платити за «зайві» метри потрібно з кожного об’єкта.

«База оподаткування обчислюється на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків», – зауважила Інна Сердюкова.

СУЧАСНІ КОРЕКТИВИ

Через війну додалися і деякі зміни Податкового кодексу. Верховна Рада внесла свої зауваження до правил оподаткування квартир та будинків. Зокрема, в період з 1 березня до 31 грудня податок на надлишкові квадратні метри не нараховуватимуть тим особам, житло яких знаходиться у зоні бойових дій (де вони велись або нині ведуться). Також ця норма діє на тих територіях, що нині тимчасово окуповані.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото із відкритих джерел