Зміна реєстрації місця проживання онлайн

Уже з грудня українці отримають змогу змінювати місце проживання, не виходячи з дому. Для цього потрібно буде скористатися застосунком «Дія».

Така послуга доступна навіть для тих, хто ще користується паспортом-книжечкою. За відповідний законопроєкт проголосували депутати Верховної Ради, публікує «Вісті Придніпров’я».

ЕЛЕКТРОННИЙ ФОРМАТ

Донедавна, аби змінити місце реєстрації, потрібно було вистояти в кількох чергах у трьох установах, отримати купу довідок та чекати місяць, поки інформацію перевірятимуть, і тільки після цього можна отримати штамп у паспорті. Це водночас одна з найпопулярніших і найскладніших державних послуг. Користується нею кожен третій українець. Уже з 1 грудня цю процедуру можна виконати декларативно.

«Людина просто заходить на портал «Дія», вказує адресу, за якою фактично мешкає. Для підтвердження потрібен підпис власника житла. Послуга доступна як для власників ID-карток, так і тих, у кого є традиційний паспорт-книжечка. Згідно із законопроєктом, громади повинні будуть вес­ти реєстри виключно в електронному форматі. Існуватиме єдина інформаційна система, де швидко перевірятимуться усі дані», — говорить юристка Анастасія Андреєва.

Вона зазначає, що місце реєстрації не дає людині право власності на житло. Це лише інформація для держави, де мешкає той чи інший громадянин. Чоловікам після зміни місця проживання не потрібно йти до військкомату за старою адресою, аби там знятися з обліку. Це все відбуватиметься в автоматичному режимі.

ШВИДКО ТА ЗРУЧНО

Аби скористатися послугою, потрібно на порталі «Дія» вибрати графу «Реєстрація місця проживання» та заповнити заяву. Власник житла повинен підтвердити запит та дозволити реєстрацію. Будинок чи квартира при цьому повинні бути внесені до реєстру нерухомого майна. Дані про нове місце проживання автоматично з’являтимуться у реєстрі, як і зняття з попереднього місця реєстрації. Вся процедура триває близько 10 хвилин. Ще доба потрібна, аби система опрацювала інформацію.

Водночас зміна місця реєстрації й надалі буде надаватися в ЦНАПах або міських та сільських радах. Після того, як закон набере чинності, паперові довідки до ID-карток, де зазначено місце проживання, стануть непотрібні, а у паспортах-книжечках більше не ставитимуть штампів.

Тамара Бєлкіна
фото: з відкритих джерел