22 березня. Цей день в історії

Сьогодні з ініціативи ООН відзначається Всесвітній день водних ресурсів. День встановлений за рішенням учасників Конференції ООН з навколишнього середовища, яка відбулась у Ріо-де-Жанейро 3-14 червня 1992 року. Метою проведення заходів, присвячених цій даті, є привернення уваги до проблем якості питної води, необхідності охорони водних ресурсів та їх раціонального використання.

22 березня таксисти всього світу відзначають своє професійне свято – Міжнародний день таксиста. Саме в цей день в 1907 році на вулицях Лондона з’явилися перші автомобілі зі спеціальними лічильниками. Лондонці назвали лічильник «таксіметр» – від французького «такс» («плата»), і грецького «метрон» («вимір»). З тих пір індивідуальний міський транспорт почали називати таксі, а перевізників – таксистами. Перші лондонські автомобілі таксі були зеленого і червоного кольорів. Жовтий колір, який ми вважаємо традиційним для цих машин, з’явився з легкої руки Джона Хертця (John Hertz), засновника компанії Hertz Corporation. Беручи старі автомобілі в рахунок сплати за нові, заповзятливий американець перефарбовував старі машини в жовтий колір і використовував їх як таксі. Природно, такі яскраві автомобілі легко було помітити на вулицях міста, і пізніше практику перефарбовувати таксі в жовтий колір взяли за правило майже всі подібні компанії. А жовтий став класичним кольором таксі для всього світу.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Сьогодні православне свято – День сорока Севастійських мучеників (сорок святих, або сорок мучеників). В Україні здавна вважалося, що з цього дня має розпочатися справжня весна, тому матері випікали з тіста по сорок «жайворонків» чи «голубів» і віддавали дітям, щоб вони, ходячи вулицями, закликали птахів з вирію. У деяких місцях випікали печиво, що нагадувало птахів, і відносили його сусідам, аби краще неслися гуси й висиджували яйця. Діти, взявши печиво, вибігали за село й наспівували веснянки. На півдні України в цей день пасічники починали виставляти вулики з омшаників. За звичаєм, у цей день дівчата варили сорок вареників. Хоч цей день і вважався провісником весни, але люди вірили, що ще можуть бути сорок приморозків («Сорок святих ще принесуть сорок морозів», «Сорок святих сорок лопат снігу викинуть»).

Ювілеї дня:

174 роки від дня народження Миколи Віталійовича Лисенка (1842-1912), видатного українського композитора, піаніста, диригента, педагога, громадського діяча, фундатора української класичної музики.

160 років від дня народження Дмитра Петровича Коновалова (1856-1929). Народився у селі Іванівці Верхньодніпровського повіту Катеринославської губернії, вчений-хімік, академік АН СРСР.

95 років від дня народження Ніно Манфреді (1921-2004), італійського актора, кінорежисера, сценариста, продюсера, одного з найяскравіших представників італійського «масового кіно». За свою творчу кар’єру зіграв понад 100 кіноролей у таких відомих кінорежисерів як Діно Різі, Даміано Даміані, Етторе Скола та ін.

85 років від дня народження Бертона Ріхтера (1931), американського фізика-експериментатора, фахівця в галузі фізики елементарних частинок, квантової електродинаміки, прискорювальної техніки, лауреата Нобелівської премії (1976, спільно з С. Тінгом).

80 років від дня народження Михайла Осадчого (1936-1994), українського поета, прозаїка, правозахисника. У листопаді 1987 року він став одним із ініціаторів створення Української асоціації незалежної творчої інтелігенції.

40 років від дня народження Лаури Джин Різ Візерспун (1976), популярної американської акторки та продюсера, володарки премії «Оскар» та «Золотий глобус» за фільм «Переступити межу» (2005).

Події дня:

1633 — Галілей відрікся від своїх наукових творів на тому самому місці, де Джордано Бруно вислухав смертний вирок.

1675 — король Англії Карл II засновує Королівську обсерваторію в Грінвічі. Меридіан, що проходить через обсерваторію, був прийнятий за точку відліку довготи.

1841 — у США запатентовано виробництво крохмалю.

1882 — конгрес США заборонив багатоженство.

1888 — у Лондоні представники дванадцяти футбольних клубів утворили найстарішу у світі Англійську футбольну лігу.

1895 — у Парижі Огюст і Луї Люм’єр провели демонстрацію кінофільму для спеціально запрошеної публіки; цей день вважається початком публічної демонстрації кіно.

1904 — у лондонській газеті «Іллюстрейтед Міррор» вперше у світі опублікована кольорова фотографія.

1907 — у Лондоні з’явилися перші таксі з лічильниками.

1941 — Чорнобиль (Київська область) отримав статус міста.

1957 — Американська асоціація лікарів заявила, що сигаретний дим викликає рак.

1989 — в іспитовому польоті літака Ан-225 «Мрія» установлено 109 світових рекордів.

1993 — «Intel» представив свій перший оригінальний процесор Pentium.

2000 — біля острова Зміїний у Чорному морі українські прикордонники затопили турецьку рибальську шхуну.

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *