30 листопада. Цей день в історії

1609 — Галілео Галілей склав першу карту місячної поверхні.

1700 — у битві під Нарвою (на той час це була фортеця, що прикривала східні володіння Швеції в Прибалтиці) шведська армія чисельністю 8500 осіб на чолі з 19-річним королем Карлом ХІІ розгромила значно більше російське військо.

1718 — у битві біля Фрідріхсхальда з норвежцями загинув 36-річний король Швеції Карл XII.

1763 — Проведення судової реформи Кирилом Розумовським. Запроваджено земські суди для цивільних справ та позовів, гродські суди для кримінальних та підкоморський суд для позовів щодо земельних питань. Найвищою формою суду став Генеральний суд.

1786 — Петер Леопольд Йозеф із Габсбургів-Лотарингських, великий герцог Тоскани, впровадив кримінально-правову реформу, зробивши свою країну першою державою, яка скасувала смертну кару

1803 — у Нью-Орлеані, штат Луїзіана, іспанські представники офіційно передали території Луїзіани французьким представникам.

1829 — Лондонська конференція ухвалила рішення надати Греції повну незалежність від Туреччини

1853 — у Синопській морській битві російська ескадра під командуванням віце-адмірала Нахімова розгромила чисельно більшу турецьку ескадру і забезпечила панування російського флоту на Чорному морі

1854 – Віце-королем Єгипту Саїд-Пашою наданий дозвіл на будівництво Суецького каналу. Саме будівництво почалось в 1859 році.

1858 — американець Джон Мейсон запатентував банку з оцинкованою кришкою, що отримала назву «Мейсон джар»

1867 — розпочав роботу перший електричний маяк на території Російської Імперії, що був встановлений в Одесі (зараз відомий як Одеський маяк).

1872 — відбувся футбольний матч між Англією та Шотландією (перший у світі матч на рівні збірних)

1876 — росіянин Павло Яблочков отримав патент на створення трансформатора. Відтак цей день вважається датою народження першого трансформатора

1886 — в паризькому залі для оперет, пантомім, водевілів і політичних мітингів Фолі-Бержер відбулось перше рев’ю за участю жінок в досить відвертих костюмах.

1900 — унаслідок менінгіту у французькому вигнанні помер Оскар Уайльд, визначний ірландський письменник

1917 — Раднарком постановив націоналізувати Лікінську мануфактуру (поблизу Орєхово-Зуєва). Це був перший декрет Радянського уряду про експропріацію власності великих капіталістів

1918 — острів Ісландія визнаний Данією незалежним і пов’язаним з нею лише особистою унією. 17 червня 1944 року Ісландія вийшла із союзу з Данією і була проголошена республікою.

1922 — Останній вихід на сцену легенди французького кіно та театру – Сари Бернар. Востаннє вона грала у віці 78-и років.

1922 — На карті з’явилась Чеченська автономія.

1936 — в Лондоні пожежею знищено унікальний Кришталевий палац, збудований в 1851 році за проектом Джозефа Пекстона для проведення I Всесвітньої виставки.

1939 — Початок радянсько-фінської війни (почалась з нападу СPСР).

1943 — на Тегеранській конференції президент США Франклін Рузвельт, прем’єр-міністр Великої Британії Уїнстон Черчілль і радянський лідер Йосип Сталін запланували на червень 1944 р. вторгнення в Європу під кодовою назвою «Операція Оверлорд»

1954 — в містечку Силакауга, штат Алабама, випав метеоритний дощ.

1956 — компанія Сі-Бі-Ес першою у світі випустила в ефір передачі з відеокасет

1963 — Початок експлуатації коксохімічного заводу, що був побудований в Авдіївці Донецької області. Сьогодні цей завод є найкрупнішим коксохімічним підприємством в Європі.

1968 — У Києві урочисто відкрито Республіканський будинок композиторів.

1973 — XXVIII сесія Генеральної Асамблеї ООН ухвалила міжнародну конвенцію про припинення злочинів апартеїду (офіційна політика расової дискримінації, сеґрегації та гноблення, яку впродовж 1948-1991 рр. проводили правлячі кола) та покарання за нього.

1979 — постановою Верховної Ради в СРСР засновано комітети народного контролю

1979 — вийшов останній альбом британської групи «Pink Floyd» у класичному складі — легендарна «Стіна»

1992 — Генеральна асамблея ООН ухвалила Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та її знищення

1993 — Гербом Російської Федерації знову став двоголовий орел, який раніше використовувався як герб Російської імперії (з 1472 року до радянського періоду)

1996 — Створено Державну митну службу України.

1998 — До обов’язків прем’єр-міністра Македонії приступив 32-річний Любко Георгієвскі. Він став наймолодшим прем’єр-міністром у світі.

2006 — Офіційний реліз про вихід на полиці магазинів нової операційної системи Windows Vista і пакету програм Office 2007 від корпорації «Microsoft».

 

30 листопада народилися:

1591 — Святий Анджей Бобола, польський римо-католицький святий, священомученик, чернець ордену єзуїтів. Відрізнявся своєю релігійною діяльністю особливо в Бобруйську і Пінську, де завзято проповідував католицизм, внаслідок чого його інколи називають апостолом Полісся

1667 — Джонатан Свіфт, сатирик, церковний діяч, публіціст, ірландський письменник відомий як автор «Мандрів Гулівера». Останні роки свого життя Свіфт страждав від прогресуючого психічного розладу.

1810 — Олівер Фішер Вінчестер, американський винахідник і виробник стрілецької зброї.

1835 — Марк Твен (Семюел Ленґгорн Клеменс), американський письменник, гуморист, сатирист, публіцист, видавець. Найбільше відомий за твори «Пригоди Тома Соєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна»

1874 — Вінстон Черчілль, державний діяч Великобританії, письменник, найбільше відомий як прем’єр-міністр цієї країни у роки Другої світової війни. Також отримав Нобелівську премію в галузі літератури.

1937 — Артем’єв Едуард Миколайович, російський композитор, класик радянської та російської електронної музики відомий, зокрема, як автор музики до фільмів Андрія Тарковского, Микити Міхалкова і Андрія Кончаловского.

1945 — Анатолій Кущ, український скульптор, народний художник України, автор Монументу Незалежності в Києві.

1945 — Роджер Ґловер, англійський рок-музикант, бас-гітарист групи «Deep Purple».

1951 — Назарій Яремчук, український співак, народний артист України.

1960 — Гарі Лінекер, англійський футболіст, найкращий гравець Європи (1986, 1992), найкращий бомбардир фіналу Чемпіонату світу з футболу (1986).

1965 – Бен Стіллер, американський кіноактор. Знімається переважно в комедіях, найбільш відомі стрічки за участю Стіллера – «Знайомство з Факерами», «Дівчина моїх кошмарів», «Усі в захопленні від Мері» та ін.