5 листопада. Цей день в історії

1605 — один з ватажків Порохової змови в Англії заарештовано — це був Гай Фокс.

1813 — закінчилася російсько-перська війна 1804-1813 років: Росія і Персія підписали Гюлістанський мирний договір.

1916 — імператори Німеччини та Австро-Угорщини проголосили створення Королівства Польського.

1935 — Київ обзавівся першими тролейбусами.

1935 — випущена настільна гра «Монополія». Монополія — популярна настільна гра економічного характеру, опублікована компанією Parker Brothers (підрозділом компанії Hasbro). Мета гри — довести до банкрутства всіх інших гравців. Гра названа на честь економічної концепції монополії, тобто тотальне домінування однієї компанії на ринку певної продукції. Відповідно до Hasbro, з моменту як Чарльз Дерроу запатентував гру у 1935 році, близько 750 мільйонів людей зіграли в цю гру, що зробило її найбільш популярною комерційною настільною грою в світі. Книга рекордів Гінесса від 1999 року має запис щодо попередньої статистики Hasbro про 500 мільйонів людей які грали в Монополію.

1940 — на президентських виборах у США демократ Франклін Рузвельт вперше в історії країни обраний президентом США на третій термін.

1953 — у Києві відкрито міст Патона через Дніпро. Мст Патона — перший у світі суцільнозварний міст завдовжки 1543 метри. Безпосередню участь у проектуванні та будівництві моста брав академік Євген Оскарович Патон, іменем якого названо цю споруду. Донедавна мостом Патона проходила одна з найважливіших трамвайних ліній Києва, що сполучала лівобережну частину системи київського трамваю з правобережною. Проте, при реконструкції мосту Патона у 2004 році, з нього було знято трамвайні колії. Це спричинило розділення київського трамваю на дві мережі: лівобережну і правобережну.

1968 — в знак протесту проти колоніального становища України та окупації Чехословаччини український патріот Василь Макух здійснив акт самоспалення на Хрещатику у Києві.

1994 — Джордж Форман в 10 раунді послав у нокаут Майкла Мурера і у віці 46 років вдруге став чемпіоном світу серед важкоатлетів.

2000 — поразкою Гаррі Каспарова закінчився у Лондоні шаховий матч між ним і Вододимиром Крамником, котрий став новим чемпіоном світу за версією Професійної шахової федерації.

2009 — Нідал Малик Хасан розстрілює близько 13 осіб і ранить близько 30 на військовій базі Форт-Худ ЗС США.

05 листопада народилися:

1878 — письменник (у своїх творах прагнув шокувати читача описуючи сцени самогубств, вбивств, порнографії) Михайло Арцибашев.

1911 — популярна американська актриса-дитина епохи німого кіно Мері Осборн.

1913 — англійська актриса театру і кіно, виконавиця ролі Скарлетт у фільмі Віднесені вітром, одна з найкрасивіших жінок свого часу Вів’єн Лі.

1934 — відомий кінорежисер, народна артистка України Кіра Георгіївна Муратова.

1938 — французький співак і музикант Джо Дассен.

1952 — знаменитий український футболіст, нині тренер збірної України з футболу Блохін Олег Володимирович.

1954 — радник Генерального секретаря ООН, американський економіст Джефрі Сакс.

1963 — народився Жан-П’єр Папен, французький футболіст, володар «Золотого мяча» як кращий футболіст Європи (1991рік).

1965 — голландська актриса і фотомодель, домоглася величезного успіху в Голлівуді, Фамке Янссен.