Бережіть свої серця!

Причиною започаткування Всесвітнього дня серця стало стрімке зростання кількості серцево-судинних недугів серед населення планети. На жаль, Дніпропетровщина не пасе задніх у рейтингу цих хвороб. Про причини захворювання серця та як уникнути інфаркту і інсульту, розповіла головний позаштатний спеціаліст із кардіології департаменту охорони здоров’я ОДА Алла Гуленко.

СУМНА СТАТИСТИКА

Всесвітній день серця відзначається щорічно в останню неділю вересня. Він проводиться за ініціативи Всесвітньої федерації серця і за підтримки ВООЗ із 2000 року. Подібна увага до «двигуна» людини — не випадкова. Відомо, що серцево-судинні захворювання є основною причиною смертей на планеті: щорічно через них помирають понад 17 мільйо­нів осіб. В Україні ж через серцеві розлади гинуть понад 67% українців. Це вдвічі більше, ніж у середньому по Європі.

Ось і Дніпропет­ровщина має свої високі показники. «Нині від гіпертонії страждає третина населення області», — повідомила сумну статистику Алла Гуленко. Фахівець переконана, що більшості передчасних трагічних випадків можна було б запобігти, якби кожен громадянин зважав на основні чинники ризику серцевого недугу.

Справа в тому, що, крім уроджених вад серця, головними факторами ризику захворювань є артеріальна гіпертензія, підвищений рівень загального холестерину крові, надмірна вага, гіподинамія, тютюнопаління, надмірне вживання спиртного, стреси.

Тож насамперед мета Всесвітнього дня серця — покращання обізнаності населення про хворобу, необхідність максимального привернення уваги людей до власного самопочуття, поширена пропаганда профілактичних заходів для зменшення смертності від хвороб серця.

СЛУШНІ ПОРАДИ

«Вісті» поцікавились у головного позаштатного спеціаліста з кардіології департаменту охорони здоров’я ОДА Алли Гуленко, як уберегтися від інсульту та інфаркту.

За словами медика, одним із найголовніших факторів розвитку серцевих недугів є малорухомий спосіб життя. «Вчені довели, що для профілактики інфаркту та інсульту не потрібні фітнес чи важка атлетика. Просто щодня варто 45 хвилин ходити», — зазначила медик. Тим більше, що хода допоможе подолати зайву вагу. Причому впливає саме нерівномірно розподілена по тілу вага. Тож, до зони ризику потрап­ляють чоловіки з «пивними животиками» — окружністю талії більше 94 см та жінки — з талією понад 80 см.

Шкодить серцю й неправильне харчування. Особливо — вживання великої кількості тваринних жирів. Тож, щоб уберегти здоров’я, слід їсти більше овочів, фруктів, пісного м’яса, риби.

Украй негативно впливає на серце алкоголь та тютюн. Пам’ятаймо: кожна сигарета надміру підвищує артеріальний тиск на 15-20 хвилин, що згодом може призвес­ти до інфаркту.

Те ж саме стосується і хронічного стресу. Він знижує імунітет, викликає тривалий спазм судин і призводить до інфаркту. Отже, навчіться розслабляти організм! Гарно знімають напругу плавання, біг, помірні спортивні навантаження.

Особливо уважнішими щодо власного здоров’я мають бути чоловіки — вони страждають на ішемічну хворобу частіше, ніж жінки. Це стосується і людей, старших 60 років, та тих, хто має генетичну схильність до серцево-судинних захворювань. Усім їм головна порада від лікаря: намагайтеся не «носити під серцем» свій біль та напругу. Ті, хто сприймають життя в світлих кольорах, живуть довше.

АНФІСА БУКРЕЄВА

Добавить комментарий