Чи буде у Дніпрі дефіцит картоплі?

Восени експерти з Дніпра прогнозують здешевлення борщового набору, можливе падіння якості картоплі та подорожчання основного фрукта — яблука. Серед причин останнього — природні умови. Поганий цьогорічний урожай овочів та фруктів спричинила нестійка погода. Постійні дощі, град та прохолодні ночі вплинули на ціну помідорів, огірків та дефіцит картоплі.

Борщовий набір

Стрімке весняне подорожчання капусти та цибулі через їхній дефіцит не залишилось непоміченим фермерами. Аби овочів було вдосталь, вони збільшили площу посіву цих культур, і вже сьогодні пропозиція зростає, а попит залишається на стабільному рівні. За словами дніпровських експертів, ціни на капусту та цибулю досягли майже минулорічного рівня.

«Ситуація з року в рік повторюється. Якщо маємо навесні високу ціну, то потім — збільшуються посівні площі, отримаємо більший урожай, ціни стабілізуються та знижуються. Ще не почали збирати врожай пізніх овочів: ці обсяги — ще більші. Якщо не буде природних катаклізмів, маємо передумови для збільшення валового збору і зниження цін», — зазначив керівник проекту «АПК-інформ: овочі та фрукти» Олександр Хорев.

За його словами, зараз на ринку можна побачити дефіцит картоплі. В регіонах, де переважно її вирощують, йдуть рясні дощі, що дещо уповільнює збір урожаю. Через це нині картопля в два рази дорожча, ніж торік. Гуртова ціна складає від 8,50 грн за 1 кілограм. «Не можна сказати, що восени буде дефіцит картоплі. Її посаджено чимало. Зараз фермери, аби здешевити виробництво,  використовують не дуже якісний посівний матеріал, не купують новий, а саджають те, що залишилось із минулого року. Це призводить до стрімкого зниження якості картоплі — вона погано зберігається та має інший смак», — говорить Олександр Хорев.

Високі ціни

Про те, яким буде врожай яблук, говорити поки що зарано, зазначають експерти, проте погода і тут залишила свій «слід».

«Виробники кажуть про 60% втрати врожаю через град, дощі, затяжну весну та паршу. Цвіт яблук залишився без стандартного запилення, бджоли не літали, бо були холодні ночі. Ціни будуть вищі, ніж торік, ще й через те, що нашу продукцію скуштували в Європі, вона їм сподобалась і там чекають поставок, а фермери зроблять усе можливе, аби виконати зобов’язання», — наголосив Олександр Хорев. Нинішні високі ціни на помідори та огірки експерт теж пояснює погодними умовами. Грунтові овочі важко вирощувати, коли надворі стоять прохолодні та дощові дні.

Анастасія Нефретова, фото PxHere