Чи можна здавати кров після коронавірусу

Сьогодні донорство крові має критично важливе значення для збереження життя як військових, які щодня боронять нашу країну, так і цивільних громадян.

ДЕЩО ПРО ОБМЕЖЕННЯ

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Людина, яка перенесла коронавірусну хворобу, може здавати кров через 28 днів після повного одужання. Такі обмеження пов’язані передусім зі станом здоров’я самого донора, який повинен відновитися після хвороби. Адже цей вірус через кров не передається. Серед основних способів його передачі – контактний, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети, що контаміновані (забруднені) виділеннями із дихальних шляхів хворого чи інфікованого; та краплинний, коли вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання.

Вакцинація проти коронавірусу також не є протипоказанням щодо донорства крові, оскільки для вакцинації проти COVID-19 не використовуються так звані живі вакцини, які містять ослаблений живий мікроорганізм. Наразі для вакцинації в Україні використовують та планують використовувати вакцини знаних у світі розробників і виробників.

ВІДОМІ ВАКЦИНИ:

  • AstraZeneca (Covishield, SKBio) індійського, корейського та італійського виробництва – це векторна вакцина, яку розробив Окс­фордський університет та британсько-шведська компанія AstraZeneca. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом 4 – 12 тижнів. Першу і другу можна отримати вакциною, виробленою на різних майданчиках. Дві дози AstraZeneca захищають від важкої хвороби та госпіталізації з ефективністю 92% для штаму коронавірусу «Дельта» та 86% для штаму «Альфа» та майже вдвічі зменшує ризик інфікувати ваших не вакцинованих близьких і рідних, якщо ви все ж таки захворієте. Ця вакцина схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я, ЄC, Канадою, Індією та багатьма іншими країнами для екстреного використання. Застосовується для осіб, старших 18 років.
  • CoronaVac/Sinovac Biotech – це інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством Sinovac Biotech. За результатами, отриманими чилійськими дослідниками у лютому-квітні 2021 року, ефективність Coronavac/Sinovac становить 65,9% у запобіганні захворюванню на COVID-19 (штами «Альфа» та «Гамма»), 87,5% у попередженні гос­піталізації та 86,3% у запобіганні смерті від ковіду. Вакцина довела свою ефективність і у запобіганні госпіталізації та смерті внаслідок захворювання, викликаного штамом «Дельта». Дослідження серед мешканців Китаю віком 18-59 років виявили, що дві дози вакцини мали ефективність у 59% відсотків проти симптоматичного захворювання на COVID-19, 70,2% проти середньої форми тяжкості захворювання і 100% проти важких випадків. Вакцинацію проводять двома дозами з інтервалом 14-28 днів. Coronavac/Sinovac також схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання. Застосовується у 40 країнах.
  • Comirnaty/Pfizer-BioNTech – це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Ефективність проти так званого «дикого» варіанта вірусу SARS-CoV-2, який уперше виявили в Вухані, – 95%. Згідно з результатами британського дослідження, вакцина Comirnaty/Pfizer має ефективність 93,7% проти симптоматичного захворювання, викликаного штамом «Альфа», та 88% для штаму «Дельта». Потрібно введення двох доз вакцини з інтервалом 21 день. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання. Її застосовують у США, Великій Британії, Канаді, ЄС, а загалом у майже 100 країнах світу.
  • Moderna (mRNA-1273, Spikevax) – це мРНК-вакцина, розроблена американською біотехнологічною фармацевтичною компанією Moderna спільно з Центром досліджень вакцин при Національному інституті алергії та інфекційних хвороб (NIAID), США. За даними досліджень, вакцина засвідчила ефективність у запобіганні інфікуванню штамом «Дельта» у 73,1% і важкому перебігу та смерті від нього – 96,1%. Moderna (mRNA-1273, Spikevax) була ефективнішою для людей молодших за 50 років, та менш ефективною для людей віком 50+. Вакцина схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного застосування. Її використовують у США, Великій Британії, Австралії, країнах ЄС, а загалом у понад 70 країнах світу. В Україні вакцина дозволена для екстреного використання для людей від 18 років. Потрібне вакцинування двома дозами з інтервалом 28 днів. Moderna (mRNA-1273) схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання.

Важливо: якщо наступного дня після щеплення людина почувається здоровою і це підтверджує огляд лікаря перед донацією – кров можна здавати. Щодо щеплень, наприклад, для профілактики туберкульозу (БЦЖ), кору, паротиту та краснухи (КПК), які проводять живими вакцинами, то після них кров можна здавати через чотири тижні.

ДОНОРАМИ НЕ МОЖУТЬ БУТИ

Зважаючи на реалії воєнного часу, потреба у донор­ській крові зберігається попри те, що в країні сформовані достатні запаси крові та її компонентів. Минулого року Міністерство охорони здоров’я України оновило критерії для постійного та тимчасового відсторонення від донорства відповідно до вимог директив Європейського Союзу. Згідно з зазначеними критеріями, донорами не можуть бути:

– люди з активними або минулими серйозними серцево-судинними хворобами; захворюваннями центральної нервової системи та з хворобами сечо­статевої системи, гематологічними, імунологічними, шлунково-кишковими та онкологічними захворюваннями;
– люди з патологічною схильністю до кровотечі;
– хворі на гепатити В і С;
– люди, що живуть із ВІЛ.

Після інших інфекційних хвороб потенційні донори відсторонюються щонайменше на два тижні після дати повного клінічного одужання. Проте для деяких інфекцій можуть застосовуватися інші періоди тимчасового відсторонення, які триватимуть і понад два роки. Після щеплень більшістю інактивованих вакцин і за умови задовільного самопочуття людини, відсторонення від донорства не потрібне; після живих вакцин доведеться почекати чотири тижні. Зараз набувають популярності патріотичні татуювання. Нагадуємо, що після нових татуювань людина не може бути донором упродовж шести місяців або чотирьох – за умови, що результат NAT-тесту на гепатит С буде негативним.

ЯРОСЛАВА ХЛЄБНІКОВА

фото із відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!