Чому одну з вулиць Дніпра назвали Двірцевою

У 2022 році одна з вулиць Дніпра отримала нову назву – Двірцева. Які перші асоціації? Аніяка імперська влада чи Катерина ІІ тут не замішана. Звідки походить така назва, розповідає Музей історії Дніпра. Її назва походить від козацького військового палацу (т. зв. «двірця»), в якому засідала адміністрація Кодацької паланки Нової Запорізької Січі (щось на зразок сучасної обласної адміністрації). Документальні згадки про його існування маємо з 1765 р.

Існує припущення, що палац розташовувався біля однієї із в’їзних веж Новокодацької фортеці. Вулиця знаходиться неподалік можливого місця знаходження палацу. На думку історика І. Кочергіна, палац було збудовано з дерева. У його приміщеннях засідали: городовий отаман, полковник, осавул, писар, підписар, кодацький отаман, шафар кодацького перевозу.

З документів достеменно відомо, що саме у військовому палаці зупинявся кошовий отаман Запорізької Січі під час відвідин міста Новий Кодак. Тут же проходили й урочисті учти (банкети) на його честь. Так, наприклад, збереглися згадки про візити до Нового Кодаку останнього кошового отамана – Петра Калнишевського наприкінці лютого 1772 р. і 28 листопада 1774 р. В обох випадках П. Калнишевський зупинявся у військовому палаці Нового Кодаку.

Військовий палац міг бути однією з кількох адміністративних споруд паланкового міста. Так, історик Валентин Старостін зазначає, що: «паланочне місто мало значну кількість державних будівель, від яких до сьогодні зберігся лише перелік. Канцелярія, скарбниця, арсенал з пороховим льохом, церковне  правління, митна контора при перевозі, шпиталь, школа, касарня, військовий палац <…>. Але як вони поєднувались, чи в одних будинках, чи мали окремі споруди сказати вже не можна.  Тим більше не можна сказати як їх було збудовано: чи як звичайні хати, чи вони мали якийсь більш представницький вигляд».