Дефіцитні яйця: коли стабілізуються ціни – прогноз економістів

Ціни на яйця у супермаркетах злетіли до 65-80 грн за десяток. У цілому їхня вартість за останній місяць зросла удвічі. А в деяких магазинах цей продукт і зовсім зник із полиць. Чому дорожчають яйця, чи продовжиться їхній дефіцит та скільки вони можуть коштувати до кінця року, – розбирався Центр громадського моніторингу і контролю.

ФАКТОР ВІЙНИ

Коливання цін на яйця триває від початку року. Зокрема, у січні середня вартість яєць складала 35 грн. У лютому-березні вони в середньому коштували 33-34 грн за десяток. Навесні ціна на них різко зменшилась – до 24,8 грн та 19,39 грн за десяток, у квітні та травні відповідно. Влітку – знову почали дорожчати. У серпні середня вартість десятка коливалась у межах 28 грн. У вересні – подорожчали у середньому до 35 грн. А в жовтні їхня вартість зросла до 60-80 грн.

Перша причина такого здорожчання – війна. За оцінками Союзу птахівників, промислове виробництво яєць через війну зменшилося приблизно на 20%, адже частина виробництв опинилася на окупованих територіях. Наприклад, припинили роботу або скоротили потужність Дмитрів­ська птахофабрика в Донецькій області та філія Богодухів­ської птахофабрики на Харківщині. На тимчасово окупованій території опинився птахокомплекс «Чорнобаївський» (Херсонщина), який був одним із найбільших виробників яєць в Україні.

Крім того, через війну, невизначеність ситуації та зростання вартості виробництва деякі підприємства позапланово позбавилися поголів’я курей-несучок та зупинили інкубацію яєць для отримання курчат. Проте з липня багато підприємств на деокупованих територіях уже почали відновлювати виробництво.

СЕЗОННІСТЬ ТА ЕКОНОМІКА

Наближення зими завжди впливає на вартість яєць. Адже влітку виробництво даного продукту в домогосподарствах традиційно зростає, а взимку навпаки – падає. Це зазвичай впливає на ціни.

Ще одна причина – здорожчання виробництва. По-перше, ціни на зерно в Україні через деблокаду портів зросли, а отже, годувати курей комбікормом стало дорожче. По-друге, через зростання цін на енергоносії підскочила вартість на логістику. По-третє, на даний процес вплинуло і коливання курсу гривні.

«Через військові дії, знищення птахівничих комп­лексів, проблеми з логістикою різко скоротилося поголів’я курей та виробництво загалом. Виробники яєць змушені були продавати продукцію нижче за собівартість. Із вересня відновився сезонний споживчий попит, але кількість поголів’я в областях, в яких традиційно вирощують яєчних курей, іще не відновлено, на це потрібно щонайменше два-три місяці. Внаслідок цього на ринку пропозиція яєць знизилась, що спровокувало стрибок цін», – пояснив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

ПОЗИТИВНІ ОЧІКУВАННЯ

Ціни на яйця в Україні стабілізуються до кінця жовт­ня, а далі – почнуть знижуватися, заявив директор Союзу птахівників України Сергій Карпенко під час брифінгу в Медіацентрі Україна.

«Очікуємо в цьому місяці збільшення пропозицій від промислового сектора завдяки збільшенню виробництва. Адже підприємства почали відновлювати своє поголів’я у червні-липні. У жовтні буде стабілізація цін на яйця, й очікуємо, що вже в листопаді відбудеться зниження цін на даний пролукт на полицях магазинів», – запевнив Сергій Карпенко.

Цю інформацію підтвердив і Тарас Висоцький. За його словами, вже до кінця жовтня Україна вийде на зниження і стабілізацію цін на яйця на рівні довоєнного часу.

Крім того, Антимонопольний комітет України почав перевірку щодо суттєвого здорожчання курячих яєць упродовж вересня та ­жовтня. Там вважають, що підвищення цін на них може не мати об’єктивних підстав, навіть попри тяжкі економічні наслідки війни.

У АМКУ зазначили, що загальна інфляція та зростання індексу споживчих цін на харчові продукти не корелюється зі стрімким зростанням вартості яєць, а ціна кормів для курей залишається доволі низькою. Також, про втрату поголів’я курей та виробничих потужностей повідомив тільки один виробник, а від інших учасників ринку така інформація не надходила. Тому зараз у комітеті немає інформації, яка підтверджувала б наявність об’єктивних чинників для подорожчання яєць одразу на 54% за місяць.

фото із відкритих джерел