Історичні символи: у Дніпрі відкрили чергову мініскульптуру

У межах проєкту «Відчуй Дніпро» в обласному центрі відкрили чотирнадцяту мініскульптуру. Вона має вигляд чайки, на якій пливли лоцмани, коли шукали шлях по Дніпру. Скульптуру присвятили саме дніпровським лоцманам і встановили навпроти водоспаду «Поріг ревучий».

Попри війну, яка переплутала усі життєві плани, проєкт «Відчуй Дніпро» продовжує творчо розвиватися. Ця мініскульптура відображає події, важливі для міста, бо лоцмани – це наша самоідентичність.

За словами автора проєкту Карена Агаджаняна, установлення мініскульптури навпроти водоспаду «Поріг ревучий» є своєрідним символом. «Це довбанка (човник із дерева) з котом, веслом, хвилями і дніпровськими порогами. На таких довбанках козаки-лоцмани ходили розвідниками попереду і дивилися, як пройти крізь пороги. І надалі продовжуватимемо співпрацювати з Музеєм лоцманів дніпровських порогів, щоб популяризувати цю тему», – додав Карен Агаджанян.

Авторка «Дніпровських лоцманів», скульпторка Надія Отряжа розповіла: «Спочатку був ескіз, потім модель, далі знімалася форма, з якої робився силікон. Словом, це багатокроковий процес. Загалом, я рада бути частиною цього гарного проєкту й учасником створення нового культурного простору в нашому місті». На церемонію відкриття мініскульптури завітав і лоцман Григорій Черняк, який у професії вже 19 років.

«На дніпровські води заходять іноземні суда, які не мають права пересуватися без лоцмана. Тож ми супроводжуємо їх,- підкреслив Григорій Черняк. – Існують шість шлюзів, які перетинають річку Дніпро. Наше завдання – розшлюзуватись безпечно, зайти чи вийти з порту. Звісно, приємно, що у місті відкрили скульптуру на честь дніпровських лоцманів».

Наукова співробітниця Музею лоцманів дніпровських порогів Людмила Стахів додала: «Цієї осені ми планували відкрити оновлений музей з інтерактивними залами, але, на жаль, війна не дозволяє це зробити. З нетерпінням очікуємо на перемогу і, звісно, відкриття музею, який, до речі, був побудований там, де існувала лоцманська громада, тобто на історичній місцині. Лоцмани – нащадки козаків. Перші лоцманські організації виникли ще в середині XVI століття. На території Дніпропетровщини лоцманство як громада зародилося в XVIII ст.».

Нагадаємо, проєкт «Відчуй Дніпро» третій рік поспіль активно реалізовує встановлення мініскульптур по місту: існує вже 14 його історичних символів. Крім «Дніпровських лоцманів», це – фанат «Дніпра», печиво «Дніпро», студентська заліковка, трамвайчик, дніпровська ракета, марафонець, диригент Гурген Карапетян, міст Олександра Поля, «Кіт Василь», муза Вадима Сідура, катеринославська цегла, пилосос «Ракета», лікарська валіза Лешко-Попеля.

ЯРОСЛАВА ХЛЄБНИКОВА