На Дніпропетровщині історики видали унікальну книгу (Фото)

Маловідомі та зовсім не знані раніше факти з міської історії воєнного часу 1941-1945 років стають надбанням криворіжців завдяки розвідкам колективу місцевих істориків.

У рамках наукового проекту «Кривий Ріг: пам’ять міста від витоків до сьогодення» група дослідників минувшини ріднокраю, очолювана доктором історичних наук, професором Криворізького національного університету Віталієм Стецкевичем презентувала і передала у бібліотечний фонд міста свою нову книгу «Кривий Ріг: пам’ять міста 1941-1945рр. у документах та матеріалах». Презентація відбулася у «Центральній міській бібліотеці», що на проспекті Поштовому.

Видання містить документи органів радянської влади, державних установ, організацій, а також окупаційних закладів, добуті істориками із свого часу засекречених архівів спецслужб, в тому числі і ворожих, матеріали з періодичних видань, спогади очевидців і перекази свідків тих подій. Ці відомості, зрозуміло, досі ніде не згадувалися і публічно не друкувалися. Вони датовані воєнним часом 41-45 років та періодом окупації Кривого Рогу німецькими загарбниками, що тривала із серпня 41-го по лютий 44-го. Науково-документальне видання вибудовує історіографічну картину воєнного лихоліття на Криворіжжі, дає уяву про те, як виживало місто в умовах поневолення.

Це вже друге колективне науково-історичне дослідження, що побачило світ у Кривому Розі протягом двох неповних календарних років. Професійні історики Віталій Стецкевич, Валентина Шайкан, Роман Шляхтич за активного сприяння місцевих краєзнавців Олександра Мельника, Євгенії Левченко, Артура Дробота, Юрія Фасольняка, Андрія Чубенка, Ігоря Рукавіцина при фінансовій підтримці мецената Федора Караманиця спільними зусиллями заповнюють порожнечу забуття цінним ідеологічним продуктом – історичною правдою.
Фахівець з історіографії Другої світової війни, керівник проекту «Пам’ять міста» Віталій Стецкевич після ретельного моніторингу поведінки суспільства у середовищі воєнних подій дійшов висновку, що дослідження істориків даного аспекту в окремих регіонах відчасти поверхневі. Тож реакцією на такий результат стало глибинне вивчення окупаційного періоду на території важливого для країни промислового центру – міста Кривий Ріг.
-Якщо наша попередня книга «Кривий Ріг: лихоліття 1941-1945 рр.» про виживання пересічного криворіжця під окупантами, зіткана переважно з нарисів і спогадів самих мешканців окупованих ворогом територій і подана читачеві у популярній доступній формі, то ця, з точки зору наукової компетенції, – більш складна. Вона потребує від читача осмислення, вимагає самостійних висновків.

Для мене, як для фахівця, особливо цікавими є відомості про діяльність у Кривому Розі пропагандистської організації «Вінета» та російської націоналістичної групи «Солідаристів»; про настрої населення нашого міста на початку окупації нацистами; про криворізьку школу поліції; документи та спогади про підпільників рудника імені Кагановича. Мене вразили документи про масові мобілізаційні зачистки у Кривому Розі до Червоної армії. Ці та інші матеріали роздобув в архівах СБУ наш колега Роман Шляхтич.

В істориків є правило: не ставити крапку. Процес пізнання нескінченний, історики працюють постійно, відкриваючи нові джерела, нові матеріали. Хочеться написати третю книгу для повнішої біографії нашого міста у роки війни.

На фото співавтори книги: кандидат історичних наук, доцент Роман Шляхтич; головний редактор видання, доктор історичних наук Віталій Стецкевич, доктор історичних наук Валентина Шайкан.

Ян Султан, фото автора