На Дніпропетровщині потерпає від негоди знайдений нещодавно кромлех (фото)

Знайдений кілька місяців тому на Дніпропетровщині поблизу Новоолександрівки кромлех потерпає від негоди. Через дощі та спеку каміння, з якого складена споруда, почало осипатися і, за словами активістів, подекуди є небезпечним для відвідувачів, повідомляє «Суспільне. Дніпро».

Вадим Жук, який вже вдруге приїздить з Дніпра в Новоолександрівку, щоб відвідати кромлех, каже: об’єкт може стати привабливим туристичним місцем, але його треба зберегти.

«Дуже велика різниця між нашим першим приїздом і зараз. Це місце проіснувало вже п’ять тисяч років і дуже не хочеться, щоб воно завершило існування зараз», – сказав він.

кромлех_Дніпропетровщина

Понад 60 кам’яних брил розташовані просто неба без охорони та захисту від несприятливих погодних умов. Представник громадської організації Володимир Степаненко показує наслідки негоди.

«Осипається те укріплення, що лишилося після досліджень. Десь випав шматочок, обсипається. Каменюка взагалі тримається на чесному слові, і це реально небезпека для відвідувачів», – говорить він.

У березні Міністерство культури та інформаційної політики України видало дозвіл на проведення розкопок Новоолександрівського кургану. Під час робіт археологи відшукали цей кромлех. Володимир Степаненко разом з іншими активістами та представниками громадських організацій зверталися до Дніпропетровської облдержадміністрації щодо збереження пам’ятки. Там відповіли: чекають на звіт археологів.

кромлех_Дніпропетровщина

«Поки не зданий звіт археологами, на цьому місці є пам’ятка, яка називається курган. Фактично, її вже немає, але на папері вона існує. Коли вони здають звіт, автоматично з реєстру обліковий номер знімається, і тут важливо буде в цей момент поставити на обліку оцю нову пам’ятку, кромлех», – сказав він.

Згідно з дозвільними документами, усі знахідки з кургану мають передати до музею Інституту археології Національної академії наук України, що в Києві.

Сільський голова Новоолександрівки Олександр Візир каже: громада має зберегти пам’ятку.

«У нас намір один: ніякої забудови, ні для якого будівництва ця територія передаватися не буде», – зазначив голова.

У міністерстві, за словами Олександра Візира, чекають на звіт археологів, щоб вирішити подальшу долю кромлеха. Сільський голова Новоолександрівки каже: цей документ мають надати до кінця липня.