На Дніпропетровщині знайдено незвичайну пам’ятку археології (фото)

У Дніпропетровській області, в селищі Токівському на Апостолівщині знайдено пам’ятку археології доби середньої бронзи – раннього залізного віку. Це – культове місце степових племен.

Багато незвіданих пам’яток історії ховає від людей наша земля. На півдні Дніпропетровщини біля села Токівське протікає цікава річечка – Кам’янка. Вона відповідає своїй назві, протікаючи по гранітних кряжах Токівського гранітного родовища. Окрім природних об’єктів, у Токовському нещодавно з’явився ще один туристичний “магніт” – пам’ятник археології “Токівське-1”.

Про розкопки та цікаві знахідки на цій пам’ятці археології детально розповіли на сайті dnipro.libr.dp.ua:

«Почалося все в 2011 року, коли на околицях села почали з’являтися так звані «чорні» археологи. Вони знаходили монети, кулі, які використовували запорозькі козаки та інші предмети старовини.

Цим фактом вдалося зацікавити співробітників Дніпропетровського історичного музею, і у 2012 році до Токівського приїхала перша експедиція.

Загалом тоді було виявлено 782 окремих фрагменти кераміки. Переважну більшість знахідок склали фрагменти ліпних посудин, в основному доби середньої бронзи. Також виявлені в незначній кількості фрагменти кераміки доби фінальної бронзи, слов’янського часу, доби пізнього середньовіччя на нового і новітнього часів.

Токівське_Дніпропетровщина

Крім того, у 2012 р. у селі Токівське під час археологічної розвідки експедиції музею виявлено, а в 2015–2017 рр. частково досліджено пам’ятку археології без наземних ознак. За шість років роботи площа розкопів в с. Токівське склала 1407 м².

Археологічні розкопки біля села Токівське принесли незвичайну знахідку. Виявилось, що розкопали святилище, якому 4 тисячі років! Там, де поверхню землі, виходять величезні камені, древні люди (представники різних етносів) прибудували кам’яні заклáди (споруди), викопали кілька культових ям, зробили закладки для багать і вівтарів, тобто, обладнали святилище, на якому проводили свої обряди (в т.ч. жертвопринесення).

Співробітники історичного музею у скіфському шарі виявили поховання, у якому лежав кістяк скіфа-велетня. А найцікавішою знахідкою у 2016–2017 роках став вівтар розміром 100 см х 70 см, огороджений пласкими кам’яними плитами – стаціонарне культове місце, пов’язане з традицією мегалітичного (кам’яного) будівництва у степових скотарських племен.

Токівське_Дніпропетровщина

Серед цікавих артефактів, знайдених під час розкопок, уламок нижньої частини келиха бронзового віку, а також горло та ручка амфори (в якій, ймовірно, було вино) з клеймом Родоської керамічної майстерні (з грецького острова Родос).

З 10 червня по 9 липня 2021 р. археологічна експедиція музею продовжила розкопки пам’ятки доби бронзи на території селища Токівське. Фінансування робіт здійснювалося за участі Дніпропетровської обласної ради. Площа розкопів цього сезону склала 184 м², тоді як загальна площа за шість років робіт – 1407 м². Основний комплекс знахідок складається з фрагментів ліпного та гончарного посуду; крем’яних знарядь праці; кісток дрібної рогатої худоби та великих копитних тварин.

Токівське_Дніпропетровщина

Дослідження 2021 року вказало на наявність трьох етапів існування пам’ятки: середня бронзова доба (культурне коло Бабине), доба пізньої бронзи (Сабатинівська культура) та ранній залізний вік (зокрема скіфською культурою) – кін. IIІ – кін. I тис. до н. е. Серед них – фрагменти ліпного та гончарного посуду з орнаментом прокреслених ліній, шнуровим, гребінцевим та ямочним штампом. Крем’яні знаряддя праці, кістки дрібної рогатої худоби та великих копитних тварин». Також зустрічаються поодинокі знахідки інших часів.

Найцінніша знахідка – кам’яна стела доби бронзи, знайдена на півдні від селища поблизу курганної групи антропоморфної кам’яної стели доби бронзи. Вона стала 103-ю пам’яткою найбільшої в Україні колекції кам’яної пластики кочових народів історичного музею.

Токівське_Дніпропетровщина

Наразі дослідження продовжуються. Лише повне вивчення дасть можливість робити висновки щодо реконструкції та інтерпретації дій, що провадились на святилищі, вписати «Токівське-І» в загальну систему археологічних об’єктів бронзової доби та раннього залізного віку, доповнити методику досліджень.

Сподіваємося, що археологічна хроніка селища Токівське ще не закінчена і на нас чекають нові відкриття».

Фото з сайту dnipro.libr.dp.ua