На допомогу енергетикам Дніпропетровщини приходять дрони (Фото)

ДТЕК Дніпровські електромережі обстежує лінії електропередач із застосуванням дрону. Обладнаний тепловізором та камерами, він здатний розрізняти стан обладнання і виявити будь-які типи дефектів. З початку року фахівці обстежили з повітря майже 400 кілометрів ліній. Виявили та усунули понад 6640 дефектів, частіше за все не доступних при звичайному огляді.

Нова технологія дозволяє автоматизувати перевірку, прискорити процес моніторингу та ліквідації будь-яких пошкоджень на лініях електропередач. З початку року компанія обстежила понад 385 км в Криничанському, Павлоградському, Царичанському та Новомосковському районах, а також містах Кам’янському та Підгородньому. Фахівці, що пройшли спеціальне навчання, за допомогою дрону проводять тепловізійну, фото- і відеозйомку ліній передач. Завдяки сучасному обладнанню виявляють дрібні дефекти в мережі.

«ДТЕК – лідер цифрової трансформації української енергетики. Пілотний проєкт з використання дрону ми почали торік. За цей час обстежили 573 км ліній, виявили та усунули майже 9 тисяч дефектів. Зараз разом з естонською компанією Hepta допрацьовуємо софт на базі штучних нейронних мереж, завдяки якому розпізнавання дефектів буде відбуватися автоматично – без участі людини. Наповнюємо базу даних і таким чином навчаємо програму розпізнавати всі типи дефектів в мережі. Сучасні технології допомагають нам покращувати якість електропостачання та усувати неполадки ще до моменту аварії», – зазначив генеральний директор ДТЕК Дніпровські електромережі Андрій Терещук.

З урахуванням використання двох камер (відео й інфрачервоне зображення) за польотний день охоплюють від 6 до 7,5 км. В першу чергу, за допомогою дрону обстежують лінії середнього (6-10 кВ), а також високого (35-150 кВ) напруги. Дрон допомагає провести огляд у важкодоступних місцях: на заболоченій місцевості, над кущами та деревами, водними перешкодами та промисловими районами. При цьому обстеження проводять без відключення ліній та залучення додаткової техніки, що значно прискорює процес. Фахівці відразу проводять відео- та фотофіксацію дефектів, а також діагностику нагріву контактних з’єднань ліній за допомогою інфрачервоної камери.

Так, наприклад, в Кам’янському енергетики вчасно виявили небезпечну неполадку на високовольтній лінії 150 кВ при переході через залізничну лінію від електростанції. Виявили дефект одного з елементів опори, який міг призвести до обриву проводу та, як наслідок, – масштабної аварії з відключенням цілого житлового району і зупинкою залізничного сполучення.

Компанія планує продовжувати використовувати дрони для обстеження ліній. Та масштабувати проєкт на всю Дніпропетровську область.

Схожий метод у своїй роботі успішно використовують сучасні європейські енергокомпанії, наприклад, ENEL (Італія), E-ON (Німеччина), CEZ Group (Чехія). Тепер він доступний і в Україні.