Найглибший льодовий каньйон може розтанути
Каньйон під Льодовиком Денмана у Східній Антарктиці – найглибша наземна ущелина на Землі завглибшки 3,5 км нижче рівня моря. Вона повністю заповнена льодом, що може вкрай швидко розтанути, припускають вчені у новому дослідженні NASA, повідомляє ВВС.
З відходом і тоншанням льодовика в ущелину поступає тепла океанічна вода, яка ще швидше “роз’їдає” кригу, пише кореспондент BBC з питань науки Джонатан Амос. А якщо вся ця крига розтане, то рівень світового океану підніметься на 1,5 метри.
“Як швидко це може трапитися? Важко сказати, оскільки тут впливають багато факторів, наприклад – звуження каньйону, через яке відхід Льодовика Денмана може сповільнитися”, – пояснює доктор Вірджинія Бранкато з Jet Propulsion Laboratory NASA.
“Наразі ж вкрай важливо зібрати якомога більше інформації та більш детально і часто вивчати майбутню еволюцію льодовика”, – додала вона у розмові з BBC News.
Каньйон під Льодовиком Денмана лише нещодавно отримав статус найглибшої континентальної (тобто, не заповненої водою) западини – всемеро глибшої, ніж берег Мертвого моря на Близькому Сході. Це викликало до нього підвищений інтерес науковців.
Танення криги у каньйоні Льодовика Денмана викликає особливу тривогу науковців через те, що він може стати своєрідною Ахіллесовою п’ятою для всього “білого континенту”.
Адже чим далі відступить льодовик углиб Антарктиди, тим більше в каньйон проникне теплої океанічної води. А це, своєю чергою, може значно прискорити танення інших антарктичних льодовиків. Зараз Антарктида втрачає більше свого льоду з іншого боку – на заході континенту.
Льодовики ж у Східній Антарктиці вважаються загалом стабільними, що важливо для всієї континентальної системи. Донедавна найбільш нестабільним тут розглядали Льодовик Тоттен – крижаний гігант, який тане по пів метра на рік.
Утім нові дослідження NASA показують, що саме Льодовик Денмана може бути тут найбільш вразливим – за 22 роки його лінія зіткнення з океаном відступила на 5-6 км.
А з урахуванням глибини каньйону та його геометрії, це створює ще більш сприятливі умови для “ідеального злочину” – масового танення антарктичних льодовиків за принципом доміно, відзначає дослідник NASA професор Ерік Рігно.
Утім, для однозначних висновків вченим наразі бракує точних даних про рух теплої води з океану. Для Західної Антарктики вже з’ясували чіткі шляхи, якими теплі потоки “атакують” льодовики.
Однак для Льодовика Денмана все це поки що скоріше припущення, яким можна пояснити те, що показали спостереження NASA.