Нас вітає Волинь!

Кореспондент “Вістей Придніпров’я” побувала в цьому дивовижному регіоні і переконалася, що тут найсмачніша в країні клубника і найкращі в світі люди.

Наприкінці травня завдяки Харківському пресклубу журналісти з усієї України мали нагоду відвідати Волинську область та ближче познайомитися з її мешканцями. Ми переконалися, що Волинь – це не тільки славнозвісні Шацькі озера, куди щоліта приїжджають сотні відпочиваючих.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Цей престур, до прикладу, надав змогу дізнатися більше про славнозвісну Торчинську громаду, де роблять відомі на весь світ майонези і кетчупи. Як виявилось, не соусами єдиними: селище Хорохорин є найбільшим полуничним раєм на Заході нашої країни. 

Початок цього бізнесу пов’язаний із заробітчанами, які привезли саджанці з Польщі під час економічної кризи двохтисячних років. Це дало потужний поштовх розвитку аграрного сектору в селищі. Староста Хорохорина Анатолій Мельник згадує ці буремні роки: 

“Розпочалося все на початку  2003-2004 років, коли в Україні була економічна криза. Колгоспи розпадалися, люди не мали роботи. Жити потрібно, дітей годувати треба. Молоді люди виїжджали за кордон, переважно в Польщу і там потрапляли  “до пана” на полуницю”, – розповідає староста. 

Хазяйновиті українці не були б собою, якщо б не дивилися, який корисний досвід можна перейняти в іноземців та втілити в життя:

“Cпочатку в село привезли дерева. Планувалося, що будуть тут садки. Ми не знали, що тут для полуниці просто ідеальні ґрунти. Досвіду не було. Садки ці наші замерзали взимку, бо привезли ми не районовані до даних кліматичних умов сорти дерев”.

Ідея садити полуницю прийшла раптово: 

“Разом з тим вони привезли в своїх, як я кажу, кишенях – хто двадцять, хто тридцять кущів полуниці. Кожен привіз майже сто. І почали висаджувати, ну може по два рядочки. П’ять соток з’явилися потім. Хочу наголосити на тому, що люди, які привезли, не шкодували розсади. На другий рік вони ділилися нею з сусідами, родичами. Вони вже розуміли, що для того, щоб пішов бізнес, потрібна площа. І за три-чотири роки люди почали садити полуницю на п’ятдесят соток і до гектара. Сьогодні є площі засаджені полуницею по три-чотири гектари на одного господаря. А господарів дуже багато!” – пишається пан Анатолій.

Починали місцеві ентузіасти переважно з одного сорту.

“Мармеладу” – це, по моєму, італійський сорт голландської селекції. Дуже висока врожайність, хороша транспортабельність, прекрасні смакові якості. Ну, трошечки, ця полуниця боїться хвороб”, – каже староста.

Втім, яким би не був сорт, рік на рік не приходиться, урожайність буває різна: 

“Якщо є не менше одного кілограма з куща – це хороша врожайність. Це середній показник, бо є значно більше одного кілограма. Буває і триста грам. Цей рік є неврожайний, на жаль, хоча і не в кожного”, – констатує пан Анатолій.  

Журналістам дозволили скуштувати соковиті ягоди прямо з поля. Староста правду казав – полуниця смачна і велика!

Збирають її через день, щоб встигла достигнути. На збори долучають людей, що бажають заробити. Приїздять з різних куточків України. Кажуть, уже і поляки їздили в Хорохорин переймати “полуничний досвід”.

Окрім полуниці висаджують в Хорохорині і пекінську капусту, якраз коли закінчується літній сезон полуниці. І хоча полуничних полів до капустяних в Хорохорині половина на половину, все ж селище воліє нарікати себе “полуничним”. “Капустяники” – звучить не так солідно, як пожартував староста. Та і прибуток від ягоди значно вищий. 

Волинь не тільки міцно тримається в складні воєнні часи, але й протягує долоню тим, хто потребує допомоги.

Так, в рамках престуру журналісти відвідали Центр допомоги переселенцям, розташований у Луцькому торговельно-розважальному центрі «Адреналін Сіті».

Ми ознайомились з роботою Центру, дізнались про виклики, з якими стикаються місцеві волонтери. Побачили на власні очі, як допомагають людям, що постраждали від російської агресії. 

Центр, що функціонує з початку війни, надає переселенцям юридичну, психологічну, медичну та гуманітарну допомогу. Забезпечує людей харчуванням, одягом, засобами гігієни та іншими необхідними речами.

Працюють навіть тоді, коли ворог намагається паралізувати цивільну інфраструктуру регіону. 

“Найважче було, коли була атака на енергоносії. І це недалеко від нас – сімсот метрів. Провідна енергосистема Волині була вражена, і півтора місяця не було тут світла. Але ми зобов’язалися годувати людей. Дякую партнерам, ми багато знайшли: генератори, плити вони нам дали. Але кухарі – хлопці і дівчата – півтора місяця готували на відкритому вогні,” – розповіла кураторка шелтерів в “Адреналін Сіті” Тетяна Репницька.

За час існування Центру через його двері пройшло понад сім тисяч людей. Волонтери швидко адаптували комерційний простір під потреби нових мешканців, перетворивши зал для бальних танців та спортивний зал на житлові приміщення. Наразі тут знайшли притулок вісімдесят людей, серед яких багато дітей.

“Сьогодні до нас приїхали з Сумської області мама із двома дітками. Хлопчику п’ять років, а дівчинці одинадцять. Позавчора ми прийняли трьох людей з Харкова,” – розповідає пані Тетяна. 

Центр робить все можливе, аби допомогти жителям Хабу знайти собі роботу, нове житло і встати на ноги. 

“Ми не хочемо виховати соціальних “бомжів”. Ми хочемо, щоб люди рухались і наша допомога була задля самодопомоги” – зазначила пані Тетяна. 

Репницька розповідає, що нещодавно волонтери виграли грант, і змогли організувати дітям комфортний освітній простір. Зараз там займаються двадцять маленьких та юних вихованців. Цей простір надає умови для дистанційного навчання та всебічного розвитку. 

“Ми разом з партнерами забезпечили дітей гаджетами. І, крім занять, раз на тиждень тут проходять різні майстер-класи,” – каже кураторка Центру. 

Малеча також бере участь у різноманітних розвагах та екскурсіях до місцевого музею, що знаходиться в торговельному центрі.

А в музеї є на що подивитись. 

ТРЦ “Адреналін-Сіті” запросили до себе відомого українського художника  Петра Антипа для втілення масштабного художнього проєкту – “Космогонія” 

“Космогонія” – в перспективі – найбільша картина світу. Це не просто полотно, а величезний перформанс, що охоплює поки лише три, а в майбутньому всі чотири стіни складського приміщення мережі супермаркетів “Spar”, яке розташоване в “Адреналін Сіті”. Робітники складу, які працюють в оточені “Космогонії”, стають учасниками перформанса, так само, як ми, люди, є частиною безмежної та величної мапи Всесвіту.

Щоб розкрити глибокий сенс “Космогонії”, було розроблено спеціальний додаток, який дозволяє дослідити кожну частину малюнка і дізнатися, що саме вона символізує та яку роль відіграє в загальному контексті. Це робить картину інтерактивною та захоплюючою для глядача, запрошуючи його у віртуальну подорож в глибини космічних таємниць…

…Як бачимо, Волинь чекає на не тільки тих, хто хоче відпочити на легендарних Шацких озерах, а й тих, хто шукає прихисток від війни. І, звісно, всіх-всіх-всіх, хто полюбляє смачну полуницю та справжнє мистецтво.

Єва АВРАМЕНКО

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!