Підвищення тарифів: цього літа доведеться платити більше за світло та воду

Прогнозоване подорожчання тарифів на комунальні послуги, про яке говорили упродовж багатьох місяців, – станеться вже цього літа. Тарифи підвищаться одразу за двома позиціями: на воду та електро­енергію. Скільки тепер доведеться платити за комірне – розбирались у Центрі громадського моніторингу та контролю.

Нові ціни планують запровадити уже із 1 червня. Обидва подорожчання, запевняють у НКРЕКП, є економічно обґрунтованими.

СВІТЛО ПОДОРОЖЧАЄ

Від 1 червня в Україні зріс тариф на електроенергію для населення. У Кабінеті Міністрів вирішили підвищити ціну до 2,64 грн/кВт-год. За словами міністра енергетики Германа Галущенка, підвищення обумовлене необхідністю відбудови енергосистеми після численних російських обстрілів.

«Якби ми не ухвалили це рішення, то прийдешньої зими були б без світла. Це рішення дасть можливість нам забезпечити стабільність роботи енергосистеми. На жаль, ми досі маємо втрачені суттєві потужності в генерації. Ми виходимо зі сценарію сьогодення до наступного опалювального сезону», – сказав міністр.

За словами Галущенка, такий тариф є компромісним. Оскільки спочатку НКРЕКП запропонувала підвищити тариф удвічі – до 2,88 грн/кВт-год.

Крім того, другого етапу зміни тарифу на електроенергію поки що не передбачається, хоча раніше й говорили про необхідність підвищення цін до ринкового рівня (близько 6 грн за кіловат). Збережеться і нічний тариф на електроенергію, що складає 50% базової вартості.

Зараз ціна елект­роенергії для побу­тових споживачів становить 1,44 грн/кВт-год (за місячного споживання 250 кіловат) та 1,68 грн/кВт-год (понад 250 кіловат).

ТАРИФ НА ВОДУ ЗРОСТЕ НА 30%

Тариф на воду в Україні не змінювався від кінця 2021 року. Зрештою, підвищення в НКРЕКП запланували також на 1 червня. Суми у платіжках можуть зрости на 30% у великих містах. Підвищення цін пояснюють тим, що у невеликих міс­тах вода постійно дорожчає, а у великих – усе без змін.

Тарифи встановлюють окремо для кожного водоканалу, тому вони різняться залежно від регіону. Причому залежать не лише від обсягів споживання, а й від кількості абонентів (що більше – тим дешевше), а також від джерел водопостачання та стану інфраструктури.

ВАРТІСТЬ ГАЗУ ЗАЛИШАЄТЬСЯ НЕЗМІННОЮ

На час воєнного стану та ще 6 місяців після нього в Україні діє «тарифний мораторій». У цей період ціни на природний газ, тепло та гарячу воду для населення не підлягають підвищенню.

 

ПІДГОТУВАЛА АНАСТАСІЯ КОВАЛЬЧУК

фото з відкритих джерел