Про зміни у пенсійному забезпеченні, які відбулися з 1 січня 2022 року

Про зміни у пенсійному забезпеченні, які відбулися з 1 січня 2022 року, розповість начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій Козак.

Що змінилося у пенсійному забезпеченні від січня 2022 року?

Від січня поточного року проведено перерахунки пенсій у зв’язку з втратою годувальника з-поміж осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, а також особам з інвалідніс­тю серед учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відбулися зміни й у пенсійному забезпеченні жінок, які народилися у 1962 році.

Давайте зупинимось на кожній категорії окремо. Які умови пере­рахунку пенсій особам з інвалідністю з-поміж учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС?

Пенсії перераховуються тим особам, стосовно яких установлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, та особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їхніх наслідків, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, унаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб із їх числа.

Що є підставою для перерахунку таких пенсій та який середній розмір підвищення по області?

Підставою для перерахунку є Постанова Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2021 р. №1307 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. №1210 і від 26 вересня 2012 р. №886» та ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Середній розмір підвищення пенсії по області — 2 629 грн.

А які підстави та вимоги до пере­рахунку пенсій особам, які отримують грошове забезпечення у зв’язку з втратою годувальника з-поміж осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб?

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2021 р. №1052 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2020 р. №674» проведено перерахунки пенсій у зв’язку з втратою годувальника, призначених відповідно до ч. 4ст. 41 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Забезпечено встановлення мінімального розміру пенсійної виплати кожному з непрацездатних батьків та дружині (чоловіку) загиблих, померлих (таких, що пропали безвісти) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції.

Мінімальний розмір такої пенсійної виплати з 01.01.2022 — 7 800 грн.

Які зміни відбулися у пенсійному забезпеченні жінок, які народились у 1962 році?

Під час призначення пенсій за віком жінкам, які народились у період із 1 січня 1962 року до 31 грудня 1962 року, встановлено щомісячне підвищення у розмірі 9 % пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Жінки, які раніше отримували пенсію по інвалідності, за вислугу років чи у зв’язку із втратою годувальника, у разі переведення на пенсію за віком права на встановлення підвищення не мають.

Сума підвищення визначається індивідуально та залежить від розміру пенсії жінки, обчисленої з урахуванням набутого нею страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.

Зважаючи на те, що 60-річного віку жінки, які народилися у 1962 році, досягають у 2022-му, підвищення до пенсії у розмірі 9 % установлюється, починаючи з 2022 року.

фото: з відкритих джерел